Jakie są przyczyny zwichnięcia rzepki?
W trakcie przemieszczania się człowiek napotyka na swojej drodze różne twarde przedmioty posiadające kanty i inne krawędzie. Większość z nich znajduje się dokładnie na wysokości kolan. Mocniejszy kontakt z takim przedmiotem jest częstym źródłem zwichnięcia urazowego. Szczególnie narażeni na zwichnięcia są sportowcy uprawiający dyscypliny wymagające szybkości poruszania się i nagłych zwrotów połączonych z rotacją w stawie kolanowym. Jako przykład można wymienić piłkarzy, koszykarzy i miotaczy. Zwichnięcie rzepki najczęściej dotyczy młodych ludzi, przeważnie dziewcząt w przedziale wiekowym 13-18 lat. Często powoduje uszkodzenie wewnątrz stawu kolanowego, które może wpływać na rozwój choroby zwyrodnieniowej skutkującej poważnymi problemami w przyszłości. Są też przypadki nawykowego zwichnięcia rzepki u osób mających współistniejące dysfunkcje takie jak płaskostopie, nieprawidłowa budowa rzepki lub wysokie jej umiejscowienie.
Zobacz: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/kolano-3/zwichniecie-rzepki/
Jakie są objawy zwichnięcia rzepki?
Jeśli natychmiast po wypadnięciu rzepka wróciła na swoje miejsce to znaczy, że uraz był niegroźny. W przypadku większych uszkodzeń rzepki, charakterystyczne objawy to ból kolana, obrzęk, opuchlizna, zsinienie i ograniczenie ruchomości stawu kolanowego. W wyniku urazowego zwichnięcia rzepki często dochodzi do uszkodzenia innych elementów stawu kolanowego, więzadeł, elementów kostnych lub uszkodzenia łąkotek. W szczególności ruch powrotny rzepki na właściwe miejsce, może spowodować największe uszkodzenia stawu kolanowego. Może nastąpić wówczas oderwanie drobnego fragmentu chrzęstno-kostnego. Uszkodzeniu bardzo często ulega też więzadło trzymające rzepkę od strony przyśrodkowej z powierzchni przyśrodkowej rzepki lub z okolicy kłykcia bocznego kości udowej.
Diagnozowanie i leczenie zwichnięcia rzepki
Zwichnięcie rzepki jest dużym urazem wymagającym szybkiego zdiagnozowania i specjalistycznego leczenia. W diagnozowaniu lekarz wykorzystuje zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny oraz ultrasonograf. Badania obrazowe pomagają w lokalizacji i ustaleniu zakresu uszkodzeń stawu. Jeśli są wątpliwości co do istnienia krwiaka wewnątrz pacjenta kwalifikuje się do artroskopii. W trakcie zabiegu lekarz stawia dokładną diagnozę, a następnie przy pomocy mikro instrumentów chirurgicznych naprawia uszkodzone struktury i zapewnia odpowiednią stabilizację kolana. Zwichnięcie rzepki ma tendencje do nawrotów i tylko prawidłowo przeprowadzony zabieg, w dobrze wyposażonych placówkach takich jak warszawska Carolina Medical Center, zmniejsza możliwość nawrotów tej uciążliwej dolegliwości.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze