Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zwichnięcie rzepki = przyczyny, objawy i leczenie

Rzepka jest elementem stawu kolanowego mającym za zadanie ochronę przedniej strony stawu kolanowego oraz zwiększenie działania siły mięśnia czworogłowego uda. Zwichnięcie rzepki to wysunięcie tego elementu stawu kolanowego z prawidłowego miejsca, jakim jest bruzda międzykłykciowa kości udowej. Jest to rodzaj uszkodzenia, w którym dochodzi do utraty fizjologicznej łączności powierzchni stawowych kości połączonych torebką stawową. Zwichnięciu towarzyszy naciągnięcie lub rozerwanie torebki stawowej. Staw staje się niestabilny, może dojść do uciskania nerwów. Rzepka przesuwa się w nieprawidłowym kierunku, najczęściej na zewnątrz i staje się źródłem intensywnego bólu kolana. Zwichnięcie rzepki jest bardzo poważnym urazem wymagającym natychmiastowej interwencji lekarskiej.
Zwichnięcie rzepki = przyczyny, objawy i leczenie

Jakie są przyczyny zwichnięcia rzepki?

W trakcie przemieszczania się człowiek napotyka na swojej drodze różne twarde przedmioty posiadające kanty i inne krawędzie. Większość z nich znajduje się dokładnie na wysokości kolan. Mocniejszy kontakt z takim przedmiotem jest częstym źródłem zwichnięcia urazowego. Szczególnie narażeni na zwichnięcia są sportowcy uprawiający dyscypliny wymagające szybkości poruszania się i nagłych zwrotów połączonych z rotacją w stawie kolanowym. Jako przykład można wymienić piłkarzy, koszykarzy i miotaczy. Zwichnięcie rzepki najczęściej dotyczy młodych ludzi, przeważnie dziewcząt w przedziale wiekowym 13-18 lat. Często powoduje uszkodzenie wewnątrz stawu kolanowego, które może wpływać na rozwój choroby zwyrodnieniowej skutkującej poważnymi problemami w przyszłości. Są też przypadki nawykowego zwichnięcia rzepki u osób mających współistniejące dysfunkcje takie jak płaskostopie, nieprawidłowa budowa rzepki lub wysokie jej umiejscowienie.

Zobacz: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/kolano-3/zwichniecie-rzepki/

Jakie są objawy zwichnięcia rzepki?

Jeśli natychmiast po wypadnięciu rzepka wróciła na swoje miejsce to znaczy, że uraz był niegroźny. W przypadku większych uszkodzeń rzepki, charakterystyczne objawy to ból kolana, obrzęk, opuchlizna, zsinienie i ograniczenie ruchomości stawu kolanowego. W wyniku urazowego zwichnięcia rzepki często dochodzi do uszkodzenia innych elementów stawu kolanowego, więzadeł, elementów kostnych lub uszkodzenia łąkotek. W szczególności ruch powrotny rzepki na właściwe miejsce, może spowodować największe uszkodzenia stawu kolanowego. Może nastąpić wówczas oderwanie drobnego fragmentu chrzęstno-kostnego. Uszkodzeniu bardzo często ulega też więzadło trzymające rzepkę od strony przyśrodkowej z powierzchni przyśrodkowej rzepki lub z okolicy kłykcia bocznego kości udowej.

Diagnozowanie i leczenie zwichnięcia rzepki

Zwichnięcie rzepki jest dużym urazem wymagającym szybkiego zdiagnozowania i specjalistycznego leczenia. W diagnozowaniu lekarz wykorzystuje zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny oraz ultrasonograf. Badania obrazowe pomagają w lokalizacji i ustaleniu zakresu uszkodzeń stawu. Jeśli są wątpliwości co do istnienia krwiaka wewnątrz pacjenta kwalifikuje się do artroskopii. W trakcie zabiegu lekarz stawia dokładną diagnozę, a następnie przy pomocy mikro instrumentów chirurgicznych naprawia uszkodzone struktury i zapewnia odpowiednią stabilizację kolana. Zwichnięcie rzepki ma tendencje do nawrotów i tylko prawidłowo przeprowadzony zabieg, w dobrze wyposażonych placówkach takich jak warszawska Carolina Medical Center, zmniejsza możliwość nawrotów tej uciążliwej dolegliwości.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama