Turkusowe śniadania to możliwość swobodnej wymiany myśli, wiedzy, umiejętności, dzielenia się swoimi doświadczeniami, pytań i szukania odpowiedzi na tematy związane z samozarządzaniem, samoorganizacją, czy elastycznością patrzenia na biznes i sposób jego prowadzenia.
Śniadania turkusowe mają w Polsce różne formy (śniadanie z praktykiem, śniadanie z dyskusją, śniadanie z warsztatem, śniadanie z wiedzą, śniadanie z panelem, itp.). Uczestnicy pierwszego kaliskiego mieli możliwość spotkania się z praktykiem. Prelegentem był Radosław Bartosik, właściciel frmy Mentax z Koszalina, który wyjaśniał, kim jest nowoczesny lider. – Przede wszystkim to osoba refleksyjna, świadoma siebie, swoich potrzeb, mocnych i słabych stron, empatyczny, pokorny, otwarty na zmiany i asertywny – usłyszały osoby, które są zainteresowane turkusowymi organizacjami.
Spotkanie poprowadził Maciej Borowiak z kaliskiej firmy Brewa, która realizuje ideę firmy turkusowej. Zgodnie z tą filozofią praca w organizacji tego typu opiera się na samozarządzających zespołach, a jednym z najważniejszych fundamentów firmy jest zaufanie. - Nie ma kart czy zeszytów rejestrujących czas pracy pracowników, pracownicy sami kontrolują swój czas pracy, mogą oni również zdecydować o godzinie rozpoczęcia pracy, tj. między 6.00 a 11.00. Ponadto wszyscy pracownicy firmy znają stan finansów, które są transparentne, pracują 7 godzin dziennie, a otrzymują wynagrodzenie za 8 godzin, często pracują zdalnie i sami o tym decydują – wyjaśnia Radosław Bartosik. - Rotacja w firmie jest bardzo niska. W firmie nie ma premii uznaniowych, oprócz wynagrodzenia zasadniczego i dodatku stażowego, pracownicy otrzymują nagrodę roczną od przychodów, natomiast wysokość nagrody jest taka sama dla wszystkich pracowników, niezależnie od stanowiska, stażu pracy czy wynagrodzenia.
Kolejne spotkanie zaplanowane zostało na po wakacjach, w miesiącu wrześniu, z innym gościem reprezentującym firmę turkusową.
Spotkanie odbyło się dzięki zaangażowaniu czterech współorganizatorów: Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, firmy Brewa sc, Biznes Start Projekt Kalisz oraz Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSZ w Kaliszu.
AW, PWSZ w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze