Praca Michała Mąki „Flora” jest częścią cyklu „Cyfrowy Antyk”, łączącej inspiracje współczesnej sztuki cyfrowej z wizerunkiem klasycznych, starożytnych rzeźb. Cały cykl zachęca widza do refleksji nad wielowymiarową przestrzenią abstrakcji i prawdy artystycznej. Sama „Flora” natomiast nawiązuje do posągu stojącego w patio kaliskiego ratusza.
Wystawa Anny Bakow i Osmana Bola „Spotkania” to, oprócz możliwości poznania sztuki współczesnych artystów z Niemiec, również okazja do przypomnienia wieloletniej współpracy Kalisza i Hamm, o czym wspomnieli podczas wernisażu włodarze obu partnerskich ośrodków. - Bardzo się cieszę, że mogliśmy razem z naszymi partnerami z Niemiec przygotować tę wystawę. Nie jest to pierwszy wspólny projekt kulturalny. Mural, namalowany przez artystów z Kalisza i Hamm jest już gotowy. Mam nadzieję, że ta współpraca, także na niwie kulturalnej, będzie rozwijać się jak najlepiej – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.
Kalisz i niemieckie miasto Hamm współpracują ze sobą, na wielu niwach, już blisko trzydzieści lat. - Przed trzydziestoma laty mieliśmy wielkie szczęście, że podpisaliśmy z Kaliszem umowę o partnerstwie. To partnerstwo to nie tylko dokument, ale i faktyczna współpraca, o czym świadczą liczne wzajemne wizyty i wspólne projekty, z których bardzo się cieszę - mówił podczas wernisażu Manfred Lindemann, wiceburmistrz Hamm.
Anna Bakow w ramach wystawy „Spotkania” zaprezentowała swoje rzeźby. Jak przyznała sama autorka, w swoich pracach buduje relacje między człowiekiem i naturą. Jej dzieła bardzo mocno nawiązują do kolei życia człowieka. Osman Bol natomiast pokazał u Tarasina swoje niezwykle realistyczne obrazy, na których odzwierciedla siebie samego w różnych, pozornie codziennych sytuacjach. Kryją jednak w sobie silne emocje.
Źródło: kalisz.pl, fot. Juliusz Kowalczyk
Napisz komentarz
Komentarze