Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 20:47
Reklama
Reklama
Reklama

SOR(ry) tu ratuje się życie! Kaliski szpital rusza z kampanią informacyjną WIDEO

Potocznie mówi się o nim „ostry dyżur”, ale wiele osób o tym zapomina i traktuje jak przychodnię. A Szpitalny Oddział Ratunkowy to nie miejsce, w którym przychodzi się z bólem pięty, pękniętym gipsem czy nadzieją na szybsze wykonanie specjalistycznego badania. Dlatego kaliski szpital włącza się w kampanię informacyjną zainicjowaną na Śląsku pod hasłem „SOR(ry) tu ratuje się życie”.
SOR(ry) tu ratuje się życie! Kaliski szpital rusza z kampanią informacyjną WIDEO

Szpitalne Oddziały Ratunkowe mają wiele problemów: kolejki pacjentów, braki kadrowe, niedofinansowanie, nie zawsze sprawdzające się procedury. System działania SOR-ów wymaga gruntownej naprawy. Rząd pracuje nad wprowadzeniem zmian usprawniających pracę tych oddziałów. Ale jedną z bolączek tworzą pacjenci swoją niewiedzą.

Rafał Malczewski jest chirurgiem. W kaliskim SOR-ze pracuje od 20 lat, od kilku miesięcy jest jego kierownikiem.  Z racji specjalizacji zajmuje się przede wszystkim pacjentami po urazach – po wypadkach drogowych czy np. po upadkach z dużej wysokości. Ale są też i inne „urazy”, z którymi przychodzą na SOR mieszkańcy. - Np. „pękł mi gips”, np. „mam ranę do obejrzenia, którą zaopatrywano mi w SOR-ze dwa tygodnie temu”, np. „uraz, który polega na tym, że wstawałem z łóżka, uderzyłem głową o kant szafki”. Ja wiem, że tego pacjenta może boleć, nikt nie kwestionuje, że ten uraz nastąpił, natomiast kaliber tego urazu nie pozwala na to, żeby iść z tym na SOR – mówi Rafał Malczewski.

W upalne dni Szpitalny Oddział Ratunkowy przeżywa wyjątkowe oblężenie.  – W nocy z wtorku na środę mieliśmy 60 pacjentów. Samej nocy, nie mówiąc o dniu… - zaznacza kierownik Oddziału.

Na SOR powinniśmy udać się tylko w stanach NAGŁEGO zagrożenia zdrowia i życia. Tu ratuje się życie i zdrowie a nie udziela się konsultacji czy porad. Niestety pacjenci często traktują SOR jako możliwość łatwiejszego i szybszego dostępu do badań….

Wg danych za 2018 rok, w SOR w Kaliszu przyjętych było ok. 33.000 pacjentów, z czego około 11.000, czyli 1/3 zostało hospitalizowanych.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

 

W kaliską kampanię dotyczącą SOR-u zaangażował się popularny „Doktorek”, Łukasz Durajski. Młody pediatra pochodzący ze Zbierska dziś głównie pracuje w Warszawie. Prowadzi bloga z poradami medycznymi „Doktorek radzi”, często występuje jako ekspert w ogólnopolskich mediach, bierze udział w programie TVN Style „Pogromcy mitów medycznych”. I nadal ma dyżury na kaliskim SOR-ze.

Na swoim blogu przypomina:

SOR jest miejscem, gdzie trafiać powinni wyłącznie chorzy w stanie zagrożenia życia, do których zaliczyć możemy m.in.:

– utratę przytomności;

– drgawki;

– zaburzenia świadomości;

– nagły, ostry ból w klatce piersiowej;

– zaburzenia rytmu serca;

– nasiloną duszność;

– nagły, mocny ból brzucha;

– uporczywe wymioty;

– gwałtowny, nagły poród;

– ostre reakcje uczuleniowe będące skutkiem zażycia leku, ukąszenia, użądlenia;

– zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami;

– rozległe oparzenia;

– udar cieplny;

– wyziębienie organizmu;

– porażenie prądem;

– podtopienie;

– agresję spowodowaną chorobą psychiczną;

– dokonaną próbę samobójczą;

– upadek z dużej wysokości;

– rozległą ranę będącą efektem urazu;

– urazy kończyn dolnych nie pozwalające na samodzielne poruszanie się.

Gdy doznamy nagłego wypadku, który nie wymaga pilnej wizyty w SOR, np. zwichnięcie, złamanie proste, rozcięcie skóry, ciało obce w oku możemy skorzystać z pomocy poradni specjalistycznej (w ciągu dnia w godzinach otwarcia).

Ze świadczeń szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) oraz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NiŚOZ) NIE NALEŻY korzystać w celu uzyskania:

recepty na stosowane przewlekle leki,

konsultacji specjalistycznych i badań dodatkowych, poza niezbędnymi w danym momencie,

zwolnienia lekarskiego, wniosku do ZUS, skierowania do sanatorium oraz innych zaświadczeń i druków medycznych niezwiązanych z aktualnym zachorowaniem.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama