Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

XIII Miejski Festiwal Filmów Obcojęzycznych ZDJĘCIA i WIDEO

10 produkcji przygotowanych przez młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Kalisza i okolic, zaprezentowano podczas XIII edycji Miejskiego Festiwalu Filmów Obcojęzycznych. W ich tworzenie zaangażowało się prawie 120 uczniów, a 11 czerwca na widowni Centrum Kultury i Sztuki zasiadło ponad 300 osób.

Efekt pracy młodzieży to 8 filmów anglojęzycznych i 2 niemieckojęzyczne. - Młodzi ludzie mieli okazję pokazać swoje prace i dzieła, nad którymi pracowali kilka tygodni, a  nawet w niektórych przypadkach kilka miesięcy. Każdy film był inny i każdy był bardzo ciekawy – mówi Beata Prus, dyrektor SP10 w Kaliszu. - Zadaniem młodzieży było nagranie filmu w języku obcym, dowolnym języku i film miał dotyczyć problemu ważnego dla uczniów, zwykle problemu wychowawczego. Były tutaj określone ramy czasowe, była to produkcja nie dłuższa niż 15 minut i nie mogła ona zawierać scen przemocy.

W tym roku członkowie jury wyjątkowo spotkali się przed festiwalem ze względu na niemożność uczestnictwa w gali. Decyzją składu jurorskiego wyróżniono 2 główne kategorie: szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe. W tej pierwsze Złotą Kamerę zdobył film „The Snowdrop” przedstawicieli Szkoły Podstawowej z Chełmc, natomiast wśród starszych reprezentantów Złotą Kamerę otrzymał film „Will be Fine”, którego autorami byli uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Film opowiadał o niepełnosprawnym chłopcu, którym zajmowała się starsza siostra, a mama rodzeństwa nie miała dla nich czasu. - Jednym z głównych rekwizytów naszego filmu był Miś Andrzej, mieliśmy nawet ulotki w kształcie misia. Bardzo dobrze się bawiliśmy podczas kręcenia tego filmu i myślę, że to jest naprawdę niepowtarzalne doświadczenie – powiedziała Julia Walczak z IV LO.

Głównym tematem filmu, który zdobył Złotą Kamerę w kategorii szkół ponadpodstawowych, była niepełnosprawność. - Dużo osób nie rozumie tego problemu, bo nie ma z nią do czynienia na co dzień. To wynika z tego, że ten temat jest słabo rozwinięty i ludzie odbierają niepełnosprawność jako coś śmiesznego, błahego i dziwnego – powiedziała jedna z twórczyń filmu Michalina Dolna

- Wszystkie przedstawione tutaj propozycje były ważne i poruszały bardzo istotne tematy, bo wszystkie te sytuacje mogą dotyczyć każdego z nas. To są sprawy bardzo życiowe. Podczas produkcji tego filmu bardzo się zgraliśmy, lepiej się poznaliśmy – dodała Marta Mirek z IV LO.

Ponadto przyznano trzy Srebrne Kamery, z których pierwsza trafiła do ekipy filmowej z Pleszewa za film „Phubbing”, drugą otrzymali twórcy filmu „Thibló” z SP 10 oraz Szkoły Języków Obcych Academy of Languages, natomiast trzecia przypadła w udziale produkcji „Wolf and Sheep” Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej. Dodatkowo decyzją jury wyróżniono jeszcze 2 obrazy, jeden plakat oraz  jedną aktorkę.

Pierwsze wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych otrzymał film Szkoły Podstawowej KSO Edukator „Dunkle Welt” (za swobodne posługiwanie się językiem niemieckim), drugie wyróżnienie w kategorii szkół ponadpodstawowych otrzymał film Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej „Wolf and Sheep” (za swobodne posługiwanie się językiem angielskim). Wyróżnienie za najlepszy plakat został przyznany dla produkcji uczniów Szkoły Podstawowej z Chełmc The Snowdrop, natomiast czwarte wyróżnienie za najlepszą grę aktorską dostała Julia Walczak z IV Liceum Ogólnokształcącego. Jak każe tradycja, podczas gali finałowej przyznano również nagrodę publiczności.

W tej edycji na uznanie widzów zasłużył obraz „Thibló” teamu ze Szkoły Podstawowej nr 10 oraz Szkoły Języków Obcych Academy of Languages.

Dopełnieniem corocznej gali była część artystyczna. Zgromadzeni mogli podziwiać talenty wokalne i taneczne uczniów naszej szkoły. Na scenie zaprezentowały się: Natalia Przybyła w utworze „Ballerina”  zespołu Rainbow, Aleksandra Bartosik w piosence Davida Guetta „Titanium”, Roksana Bartczak w piosence Ariany Grande „Into you” oraz duet (Aleksandra Bartosik i Roksana Bartczak) w utworze „Wings” zespołu Little Mix. Wokalistkom w choreografii tanecznej towarzyszyły uczennice klas VIII oraz III gimnazjum SP 10: Natalia Kubasik, Eliza Nowak, Agata Światkowska, Laura Ulatowska, Nicole Szurmińska,  Zuzanna Biś i Alicja Banasiak.

O oprawę muzyczną części  artystycznej zadbał nauczyciel muzyki, Wojciech Rektor, natomiast choreografię do prezentowanych utworów przygotowała Ewa Szyszka - nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 10 w Kaliszu.

W tym roku do konkursu zgłosiły się następujące placówki: Niepubliczna Szkoła Podstawowa Kaliskiego Stowarzyszenia Oświatowego EDUKATOR, Zespół Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej, Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Pleszewie, Szkoła Podstawowa nr 10 w Kaliszu wraz ze Szkołą Języków Obcych Academy of Languages, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chełmcach, Prywatna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Sióstr Nazaretanek w Kaliszu, Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu, III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu.

Wszystkie filmy można obejrzeć TUTAJ.

Tytuły prezentowanych produkcji filmowych i ich twórcy:

  • DUNKLE WELT - Niepubliczna Szkoła Podstawowa KSO Edukator
  • WOLF AND SHEEP - Zespół Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej
  • THE SNOWDROP - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chełmcach
  • WILL BE FINE - IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu
  • THIBLÓ - Szkoła Podstawowa nr 10 oraz Szkoła Języków Obcych Academy of Languages
  • SACRIFICE - Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu
  • MY WAY - III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu
  • PHUBBING - Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Pleszewie
  • CHALLENGE YOUR LIFE - Prywatna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Sióstr Nazaretanek
  • WATCH OUT - Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej

Wszystkie tegoroczne produkcje ocenione zostały przez jury w składzie:

  • Anna Linkowska  – przewodnicząca jury, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej, specjalista
    w zakresie animacji i produkcji filmowej;
  • Wielisława Dankiewicz - Czajka – instruktor teatralny, germanista, specjalista w zakresie języka niemieckiego;
  • Krzysztof Kwiatkowski - specjalista w zakresie języka angielskiego;
  • Bożena Remelska – aktorka kaliskiego teatru im. Wojciecha Bogusławskiego;
  • Maciej Grzybowski - aktor kaliskiego teatru im. Wojciecha Bogusławskiego;
  • Kama Kowalewska - Kulawinek – aktorka kaliskiego teatru im. Wojciecha Bogusławskiego;

Koordynatorami tegorocznej gali byli: Iwona Ignaczak, Karolina Prętczyńska, Edmund Symanowicz,  Paweł Zawadzki i  Beata Prus.

Opr. MIK, KB, fot. KM, wideo: organizator


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama