Inaugurację poprzedziła msza św. i poświęcenie drugiego w Kaliszu pomnika Jana Pawła II, który stanął przy seminarium. W uroczystości udział wzięli Biskup Kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy ojciec Łukasz Buzun, prezydent Janusz Pęcherz oraz władze uczelni. - Żyjemy wezwaniem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. To jest dla nas każdego roku wyznacznik. Seminarium jest miejscem cichej pracy, która zmierza do formacji przyszłych kapłanów, tak aby pracowali w naszej diecezji owocnie i by Królestwo Boże mogło się rozwijać – mówi ks. prof. UAM dr hab. Jan Grzeszczak, rektor Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej.
W tym roku, podobnie jak w poprzednim w poczet kleryków wstąpiło 10 nowych kandydatów do stanu duchownego. Przed nimi 6 lat studiów podzielonych na 4 etapy: formacje ludzką, duchową, intelektualną i pastoralną. Dzień alumna rozpoczyna się zazwyczaj wspólną modlitwą poranną i rozmyślaniami około godz. 6.30. Następnie studenci kierują się do refektarza, aby na kolejne godziny pracy wzmocnić siły śniadaniem. Od poniedziałku do piątku od godz. 8.30 do 12.45 (a czasami również w soboty) odbywają się wykłady. Następnie alumni ponownie gromadzą się w kaplicy na modlitwie południowej, po czym idą na obiad.
Po obiedzie następuje czas wolny, a po nim czas studium. Przez 5 dni w tygodniu o godz. 18.00 odbywa się czytanie duchowne w kaplicy. Kolację jedzą zazwyczaj o 18.30. Po niej – nieszpory lub nabożeństwo i ponownie czas wolny (od 20.00 do 21.30), po którym następuje Silentium Sacrum, czyli święta cisza, która jest nie tylko integralną częścią życia w domach zakonnych i seminariach, ale również niezbędnym warunkiem do budowania życia duchowego. W tym samym czasie w kaplicy można adorować Najświętszy Sakrament. O godz. 22.30 w seminarium gasną światła i następuje cisza nocna.
ES, MIK, fot. ES
Napisz komentarz
Komentarze