Wydarzenie rozpocznie się w najbliższą sobotę, 24 sierpnia. Naukowe rozważania o Bolesławie Pobożnym i jego panowaniu rozpocznie wykład poświęcony władcy. Wygłosi go Tadeusz Skarżyński, nauczyciel historii i kaliski radny. Debatę o tym, jak przywrócić dawny blask naszemu miastu poprowadzą wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, radny Artur Kijewski oraz Dawid Borowiak, natomiast o wielokulturowości Kalisza i Polski mówić będą Eskan Darwich - mieszkający od lat w naszym mieście Kurd, który pełni też funkcję radnego oraz Roman Woźniak i Sławomir Przygodzki.
Z kolei w niedzielę, 25 sierpnia wielki piknik historyczny na placu św. Stanisława. - Początek wydarzenia to uroczysty pochód od liceum Adama Asnyka, który zakończony zostanie aktem lokacyjnym na placu - zdradza szczegóły Krzysztof Łużyński z Fundacji Bolesława Pobożnego. - O 15.00 rozpocznie się piknik średniowieczny, podczas którego będzie można posłuchać muzyki dawnej, także w nowych aranżacjach, i zobaczyć zespoły tańca średniowiecznego. Będą inscenizacje i walki rycerskie, wiele gier i zabaw zorganizowanych przez ZHR i Uciechowo - zachęca przedstawiciel jednego z organizatorów.
Dzień zakończy koncert pieśni maryjnych w kościele ojców franciszkanów. Wystąpi grupa Jerycho, która w repertuarze ma utwory w języku polskim i łacińskim.
Inspiracją do organizacji Dni Księstwa Kaliskiego były trzy rocznice przypadające na 2019 rok. - W tym roku przypada 755. rocznica uchwalenia przez Bolesława Pobożnego "Statutu kaliskiego", przypada także 740. rocznica śmierci samego Bolesława Pobożnego i 715. rocznica śmierci jego małżonki. błogosławionej księżnej Jolenty - przypomina Kamil Florian Ratajczyk z Fundacji Bolesława Pobożnego. - Uważamy, że tak wybitna postać jak Bolesław Pobożny - osoba, która nadała prawa miejskie naszemu miastu i poczyniła wiele w kierunku tolerancji jako nadawca „Statutu kaliskiego”, czyli dokumentu, który zrównał prawa naszych braci starszych w wierze i jego żona, zasługują na swój dzień.
Przedstawiciele organizatorów
Przy okazji organizatorzy chcą przypomnieć czasy samego Bolesława Pobożnego. - Naszym założeniem jest promowanie i popularyzacja wiedzy na temat "Statutu kaliskiego", historii Kalisza wielokulturowego, popularyzacja dorobku kultury średniowiecza i aspektów związanych z Kaliszem jako miejscem, gdzie można w sposób odpowiedni funkcjonować i się rozwijać - wyjaśnia Piotr Błaszczyk, prezes Fundacji im. Bolesława Pobożnego.
Dni Księstwa kaliskiego organizują: Fundacja Bolesława Pobożnego, Stowarzyszenie KoLiber i Fundacja Polska Jutra. W dniu pikniku plac przy klasztorze ojców Franciszkanów będzie zamknięty dla ruchu kołowego.
Bolesław Pobożny - sylwetka prezentowana w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
AW, zdjęcia autor, organizatorzy
Napisz komentarz
Komentarze