11. Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych to tygodniowy kurs mistrzowski dla wszystkich klas instrumentów dętych blaszanych. To nie tylko nauka, ale też koncerty i spotkania młodych muzyków z całego świata. W Kaliszu prezentują się zarówno uczniowie jak i ich nauczyciele. Od 17 sierpnia w różnych częściach miasta słychać dźwięki trąbek, klarnetów, puzonów, saksofonów, a nawet rogów myśliwskich.
Tak to się zaczęło…
Joanna Nowak gra w orkiestrze ze Starej Białej w województwie mazowieckim już od 10 lat. Instrumentem, który wybrała jest klarnet. - Kiedyś razem z tatą poszłam na próbę i powiedziałam, że też bardzo chciałabym grać i dołączyć do orkiestry. Był akurat wolny instrument, właśnie klarnet. Potem poszłam do szkoły muzycznej i tak kontynuuję swoją naukę i pasję – mówi Joanna Nowak z Gminnej Orkiestry w Starej Białej, dodając, że taka pasja wymaga wielkiej systematyczności i ćwiczeń.
Na całkiem innym instrumencie gra Katarzyna Dziublińska, która podczas prób i ćwiczeń w domu dopracowuje swój warsztat, aby później wziąć udział w koncercie wraz ze swoją orkiestrą. - Gram na saksofonie altowym. Nie uczę się w szkole muzycznej, to jest dla mnie tylko pasja, bo wykonuję inny zawód – jestem pielęgniarką. Ale jedna pasja nie przeszkadza tej drugiej. Może będzie kiedyś okazja, że będę mogła zagrać moim pacjentom – ma nadzieję Katarzyna Dziublińska z Gminnej Orkiestry Dętej w Starej Białej.
Orkiestra dęta nie istniałaby bez kapelmistrza, który umiejętnie ją prowadzi, ale też odpowiada za nią pod względem rytmicznym. - Kapelmistrzem zostałem przypadkiem, ponieważ jestem wykształconym trębaczem po Akademii Muzycznej – zdradza Grzegorz Dębski, który jest kapelmistrzem Orkiestry Dętej w Starej Białej. - Któregoś dnia dostałem propozycję objęcia takiego młodego zespołu. Zawsze lubiłem pracę z dziećmi. Myślę, że każdy muzyk powinien się rozwijać w swojej dziedzinie. Ja z chęcią podjąłem to wyzwanie i spróbowałem swoich sił i efekt jest całkiem niezły – dodaje.
Z roku na rok coraz więcej
Pomysłodawcą Akademii jest prof. dr hab. Roman Gryń, a organizatorem wydarzenia Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu. Impreza z roku na rok coraz bardziej się rozwija. W pierwszych edycjach festiwalu brało udział około 70 osób, dziś 350 wykonawców. Kaliszanie codziennie mogą wysłuchać kilku koncertów. Wielki finał imprezy już w ten piątek o 16:00. Na Głównym Rynku, we wspólnym koncercie, zagrają wszyscy uczestnicy Letniej Akademii, czyli 350 muzyków.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Krystian Kinastowski, prezydent miasta Kalisza; Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego; Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski; Arkadiusz Ptak, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.
Karolina Bazan, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze