Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przetrwać w Sarajewie – nawet w czasie wojny możliwe jest porozumienie. Wystawa o bratobójczej wojnie.

Koniec XX wieku zaznaczył się na naszym kontynencie bratobójczą wojną na Bałkanach. Całkiem niedawny, a jednak coraz odleglejszy krwawy konflikt, ale przede wszystkim umiejętność współpracy ludzi różnych nacji – bez względu na trwające działania wojenne - przypomina wystawa, którą we wrześniu będzie można zobaczyć w Kaliszu. „Przetrwać w Sarajewie” to zdjęcia zgromadzone przez międzynarodową organizację CENTROPA, które były już pokazywane w wielu krajach Europy. Teraz dzięki współpracującej z wiedeńskim instytutem nauczycielki kaliskiego „Ekonomika”, ekspozycja zawitała też do naszego miasta.
Przetrwać w Sarajewie – nawet w czasie wojny możliwe jest porozumienie. Wystawa o bratobójczej wojnie.

Wystawa  opowiada o współpracy ludności cywilnej podczas wojny w Bośni w latach 1992-1995. Punktem wyjścia do pokazania życia w okupowanym  Sarajewie,  stała się historia organizacji La Benevolencja. Kiedy w 1992 roku wojna ogarnęła  miasto, niewielka grupa ludzi zamieniła lokalną synagogę w siedzibę agencji pomocy humanitarnej. Serbowie i Chorwaci, Żydzi i muzułmanie pracowali ramię w ramię, dystrybuując jedzenie, lekarstwa oraz przynosząc nadzieję, potrzebującym. - Wystawa oraz towarzyszący jej film o tym samym tytule pokazują, że podziały narodowościowe, różnice religijne i językowe nie stanowią przeszkody we wspólnym działaniu i udzielaniu pomocy humanitarnej potrzebującym. Prezentacja ma na celu nie tylko przybliżenie konfliktu w Bośni, ale ma wpłynąć również na zmianę sposobu myślenia o istocie społeczeństwa obywatelskiego i mniejszościach etnicznych czy religijnych – wyjaśnia Izabella Galuba-Bryja, która wystawę do Kalisza ściągnęła. - Pragniemy dzielić się tym  cennym  przedsięwzięciem z mieszkańcami Kalisza i kaliskimi szkołami. Dlatego współpracując z Książnicą Pedagogiczną, udostępniamy wystawę szerszemu gremium. Chcemy, by wystawę obejrzeli uczniowie wraz z nauczycielami. Prezentowane treści wzbogacą proces nauczania, mogą być wykorzystane w ramach lekcji historii, wos-u, języka polskiego i godzin wychowawczych.

Wystawę można oglądać w dniach 3-27 września, od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia biblioteki. Zainteresowane szkoły/klasy powinny zgłosić swój udział wcześniej telefoniczne  lub mailowo. Prezentacji towarzyszy projekcja krótkometrażowego filmu dokumentalnego pt. „Przetrwanie w Sarajewie”. Dodatkowo istnieje możliwość wzięcia udziału w specjalnie opracowanych na potrzeby wystawy warsztatach dla młodzieży. Warsztaty będą prowadzone po uprzednim indywidualnym umówieniu terminu i godziny z poszczególnymi grupami. 

Wystawa została przygotowana i udostępniona przez międzynarodową organizację z siedzibą w Wiedniu  - żydowski instytut historyczny CENTROPA. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Europa dla Obywateli.

Organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu i Książnica Pedagogiczna w Kaliszu.

AW, fot. organizatorzy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama