poniedziałek, 30 września 2024 11:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zmarł wybitny artysta i pedagog, prof. Andrzej Jocz

W wieku 78 lat odszedł prof. Andrzej Jocz, rzeźbiarz, nauczyciel akademicki, od blisko 30 lat związany z kaliskim Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznego UAM.
Zmarł wybitny artysta i pedagog, prof. Andrzej Jocz

- Gigant rzeźby, niezastąpiony wykładowca Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Mentor kilku pokoleń rzeźbiarzy. Pozostanie w przestrzeni publicznej Kalisza za sprawą niezwykłych dzieł i zawsze obecny na Wydziale, który współtworzył – żegna prof. Jocza dziekan WPA UAM prof. Piotr Łuszczykiewicz.

Profesor dr hab.  Andrzej Jocz urodził się 8 sierpnia 1941 roku w  Wilnie.  Od 1945 związany był z Łodzią. Po ukończeniu III Liceum Ogólnokształcącego podjął studia w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, gdzie studiował w pracowniach: malarstwa prof. Stefana Wegnera, rzeźby prof. Mieczysława Szadkowskiego, podstaw kompozycji prof. Lecha Kunki i biżuterii Leny Kowalewicz. Grupa tych pedagogów, uczniów i współpracowników Władysława Strzemińskiego, miała decydujący wpływ na ukształtowanie postawy ideowo-artystycznej Profesora. Po ukończeniu studiów podjął prace w macierzystej uczelni.

Od 1990 przyjmuje propozycję pracy na stanowisku kierownika Pracowni Rzeźby w Zakładzie Wychowania Plastycznego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w autorski twórczy sposób przeniósł do Kalisza idee twórców łódzkiej akademii Władysława Strzemińskiego i jego kontynuatorów. W 1995 został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego. Od 1998 roku kieruje również Zakładem Rzeźby w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.

Swoją twórczość prezentował na  15 wystawach indywidualnych oraz wielu wystawach zbiorowych ogólnopolskich i zagranicznych. Za dokonania artystyczne i działalność naukowo-dydaktyczną otrzymał liczne medale i wyróżnienia, wśród nich w 2011 został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Gloria Artis.

Jest autorem wielu realizacji rzeźbiarskich w przestrzeni architektonicznej, urbanistycznej i plenerowej Łodzi, Pabianic, Orońska, wykonanych osobiście według autorskiej technologii spośród których najbardziej znane dla kaliszan są „Czółenka” usytułowane przed gmachem Dworca Łódź-Kaliska,  rzeźba „Autonomizm XII-Dwulicowiec” przed Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego , rzeźba „Autonomizm II” w Pabianicach przy zbiegu ulic Zamkowej i Łaskiej, a także „Autonomizm IX – Salonowiec” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Profesor Andrzej Jocz był człowiekiem o wielkiej pasji traktujący swoje powołanie artysty rzeźbiarza i pedagoga jako misję.  Zmarł 21 sierpnia w wieku 78 lat.

Pogrzeb Profesora odbył się w środę o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym "Doły" w Łodzi.

RED za WPA UAM

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 17 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ŻarowkaTreść komentarza: Nad czym tu deliberowac! Wsiadł za kierownicę świadomie więc za zabicie z premedytacją dwóch osób powinien dostać do żywocie Aha jeszcze jedno : Kocham zwierzęta ale pewnie za zabicie autem zwierzątka dostałby większą karę .Data dodania komentarza: 30.09.2024, 09:21Źródło komentarza: „Zabił nam rodzinę”. Zmiana WYROKU w sprawie tragedii na ul. PiłsudskiegoAutor komentarza: MTreść komentarza: Tanio wycenia się życie, bardzo tanio... :o( Takie przepisy to kpina.Data dodania komentarza: 30.09.2024, 08:46Źródło komentarza: „Zabił nam rodzinę”. Zmiana WYROKU w sprawie tragedii na ul. PiłsudskiegoAutor komentarza: WaldekTreść komentarza: Chyba bieglych kolegów tatusia tego mordercy.Data dodania komentarza: 30.09.2024, 08:38Źródło komentarza: „Zabił nam rodzinę”. Zmiana WYROKU w sprawie tragedii na ul. PiłsudskiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Dobrze, że remontują, tylko może za dużo na raz. Martwi tylko fakt, że ktoś kto podpisuje umowy z firmami, które je wykonują nie potrafi wynegocjować i wyegzekwować jak najszybszego zakończenia prac. Remont ulicy Podmiejskiej jest tego przykładem. Nie słyszałem również, aby podano do informacji publicznej, kiedy dany remont powinien zostać zakończyny. W XXI wieku remont głównych arterii miejskich powinien odbywać się do zmierzchu jak również w soboty, a może nawet w niedzielę. Bo inaczej będzie to trwało w nieskończoność.Data dodania komentarza: 30.09.2024, 07:49Źródło komentarza: Szykuje się remont kolejnej ulicy w CENTRUM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama