Każdego też roku, z okazji jubileuszu, bibliotekarze starają się zaprezentować kolejne ciekawostki z życia i działalności swojego patrona. Tym razem postanowili opowiedzieć historię statków „Adam Asnyk”. Wszystko za sprawą niezwykłego wydawnictwa. Ale po kolei…
Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe SA „CHIPOLBROK” powstało w 1951 roku. Akcje udziałowców są podzielone równo po połowie, co oznacza, że żadna ze stron nie posiada pakietu większościowego. Od samego początku istnienia firma posiada dwa biura: Centrala znajduje się w Szanghaju, zaś Oddział w Gdyni. W trakcie swojego istnienia strona polska wielokrotnie nadawała jednostkom nazwiska ludzi zasłużonych dla kultury kraju. Odnajdziemy wśród nich Reya, Żeromskiego, Kraszewskiego… i właśnie Asnyka.
Pierwszy statek „Adam Asnyk” został zbudowany w niemieckiej stoczni Weser w 1974 roku. Miał nośność 12.199 DWT, a napędzany był silnikiem średnioobrotowym MAN. Część średniego pokolenia kojarzy zapewne dramatyczne wydarzenia, które rozegrały się w pierwszych dniach 1990 roku, kiedy to m/s „Bolesław Krzywousty” został zaatakowany przez erytrejskich partyzantów-piratów. Sygnały o ataku jako pierwsze dotarły właśnie do załogi „Asnyka”, a kapitan Joachim Złotoś podjął decyzję, aby z pełną szybkością ruszyć na pomoc. Po kilkudziesięciu godzinach, o świcie 5 stycznia – jako pierwsi – dotarli na miejsce. Specjalnie wydzielonym pasmem częstotliwości przesłali komunikaty, że „Krzywousty” pali się, a załoga została uprowadzona w głąb lądu. Jakby tego było mało, „Asnyk” także został ostrzelany i zmuszony do odwrotu. Przekazane informacje okazały się jednak kluczowe w późniejszych negocjacjach, które po kilku tygodniach doprowadziły do szczęśliwego uwolnienia marynarzy.
W 1991 roku statek „Adam Asnyk” został sprzedany armatorowi chińskiemu, u którego pływał jeszcze kilka lat pod nazwą „Sheng Yuan”.
Drugi statek noszący imię poety zbudowany został w chińskiej stoczni COSCO w Dalian. Bandera została podniesiona 5 listopada 2009 roku, a matką chrzestną była Janina Mentrak, Prezes Zarządu Oddziału w Gdyni.
Statek został zaprojektowany jako wielozadaniowy, przystosowany do przewożenia kontenerów oraz ładunków o dużej masie i gabarytach. Wyposażony jest w dwa dźwigi o dopuszczalnym obciążeniu 320 ton każdy, co przy synchronizacji pozwala załadować elementy o masie ponad 600 ton. Długość 199,8 m, zanurzenie 10,3 m, prędkość maksymalna 18,5 węzła. Obecnie pływa pod banderą maltańską, z polską załogą, a jego trasę można śledzić w Internecie.
Prezentowane zdjęcia pochodzą m.in. z przekazanego przez pana Janusza Jagielskiego z CHIPOLBROKu albumu wydanego z okazji 60. rocznicy powstania przedsiębiorstwa. Zainteresowanych jubileuszowym wydawnictwem autorstwa Jerzego Drzemczewskiego bibliotekarze zapraszają do czytelni Biblioteki Głównej.
Karena Łuszczykiewicz, fot. zasoby MBP
Napisz komentarz
Komentarze