Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś rocznica urodzin kaliskiego poety Adama Asnyka – patrona liceum, biblioteki i… dwóch statków

11 września, 181 lat temu urodził się Adam Asnyk. Zwyczajowo bibliotekarze i miłośnicy jego twórczości spotkają się wieczorem – o 21.00, w godzinę jego narodzin - przy pomniku poety, przynosząc ze sobą kwiaty, lampki, ale przede wszystkim urodzinowy tort i baloniki. Taka forma uczczenia jubileuszu nie powinna dziwić, bowiem Asnyk znany był ze swej gościnności i zamiłowania do wspólnych biesiad w gronie przyjaciół.
Dziś rocznica urodzin kaliskiego poety Adama Asnyka – patrona liceum, biblioteki i… dwóch statków

Każdego też roku, z okazji jubileuszu, bibliotekarze starają się zaprezentować kolejne ciekawostki z życia i działalności swojego patrona. Tym razem postanowili opowiedzieć historię statków „Adam Asnyk”. Wszystko za sprawą niezwykłego wydawnictwa. Ale po kolei…

Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe SA „CHIPOLBROK” powstało w 1951 roku. Akcje udziałowców są podzielone równo po połowie, co oznacza, że żadna ze stron nie posiada pakietu większościowego. Od samego początku istnienia firma posiada dwa biura: Centrala znajduje się w Szanghaju, zaś Oddział w Gdyni. W trakcie swojego istnienia strona polska wielokrotnie nadawała jednostkom nazwiska ludzi zasłużonych dla kultury kraju. Odnajdziemy wśród nich Reya, Żeromskiego, Kraszewskiego… i właśnie Asnyka.

Pierwszy statek „Adam Asnyk” został zbudowany w niemieckiej stoczni Weser w 1974 roku. Miał nośność 12.199 DWT, a napędzany był silnikiem średnioobrotowym MAN. Część średniego pokolenia kojarzy zapewne dramatyczne wydarzenia, które rozegrały się w pierwszych dniach 1990 roku, kiedy to m/s „Bolesław Krzywousty” został zaatakowany przez erytrejskich partyzantów-piratów. Sygnały o ataku jako pierwsze dotarły właśnie do załogi „Asnyka”, a kapitan Joachim Złotoś podjął decyzję, aby z pełną szybkością ruszyć na pomoc. Po kilkudziesięciu godzinach, o świcie 5 stycznia – jako pierwsi – dotarli na miejsce. Specjalnie wydzielonym pasmem częstotliwości przesłali komunikaty, że „Krzywousty” pali się, a załoga została uprowadzona w głąb lądu. Jakby tego było mało, „Asnyk” także został ostrzelany i zmuszony do odwrotu. Przekazane informacje okazały się jednak kluczowe w późniejszych negocjacjach, które po kilku tygodniach doprowadziły do szczęśliwego uwolnienia marynarzy.

W 1991 roku statek „Adam Asnyk” został sprzedany armatorowi chińskiemu, u którego pływał jeszcze kilka lat pod nazwą „Sheng Yuan”.

Drugi statek noszący imię poety zbudowany został w chińskiej stoczni COSCO w Dalian. Bandera została podniesiona 5 listopada 2009 roku, a matką chrzestną była Janina Mentrak, Prezes Zarządu Oddziału w Gdyni.

Statek został zaprojektowany jako wielozadaniowy, przystosowany do przewożenia kontenerów oraz ładunków o dużej masie i gabarytach. Wyposażony jest w dwa dźwigi o dopuszczalnym obciążeniu 320 ton każdy, co przy synchronizacji pozwala załadować elementy o masie ponad 600 ton. Długość 199,8 m, zanurzenie 10,3 m, prędkość maksymalna 18,5 węzła. Obecnie pływa pod banderą maltańską, z polską załogą, a jego trasę można śledzić w Internecie.

Prezentowane zdjęcia pochodzą m.in. z przekazanego przez pana Janusza Jagielskiego z CHIPOLBROKu albumu wydanego z okazji 60. rocznicy powstania przedsiębiorstwa. Zainteresowanych jubileuszowym wydawnictwem autorstwa Jerzego Drzemczewskiego bibliotekarze zapraszają do czytelni Biblioteki Głównej.

Karena Łuszczykiewicz, fot. zasoby MBP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 27°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/