poniedziałek, 30 września 2024 15:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Silniejsza pedagogika i szansa na nowe kierunki. Zmiany na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym

Jako jedna z nielicznych uczelni w Polsce, kaliska filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma zgodę na utworzenie jednolitych studiów magisterskich z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. W ostatnim czasie doszło też do ważnej zmiany formalnej na kaliskim Wydziale, która otwiera mu drogę do uruchomienia nowych kierunków studiów i wyraźnie wzmacnia pozycję Kalisza w strukturze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Silniejsza pedagogika i szansa na nowe kierunki. Zmiany na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym

prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego określiło, że jedyną drogą do uzyskania uprawnień do nauczania w edukacji wczesnoszkolnej, przedszkolnej, a nawet żłobkowej są jednolite 5-letnie studia magisterskie. Zmiany następują już od tego roku akademickiego.

Silny ośrodek pedagogów

- To ważna i – moim zdaniem – trafna decyzja – ocenia prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. - Nauczanie elementarne jest fundamentalnie ważnym okresem w rozwoju człowieka. Tak jak w medycynie czy psychologii klinicznej potrzeba tutaj specjalistów, którzy są spójnie, w jednym miejscu, wykształceni, nie zaś przeskakują z jednej szkoły wyższej do innej i nadrabiają zaległości programowe w przyspieszonym trybie – dodaje. - UAM jest potęgą w dziedzinie kształcenia pedagogicznego, ma wszelkie prawa dydaktyczne, a Wydział Pedagogiczno-Artystyczny stanowi integralną część poznańskiego Uniwersytetu. Nasi wykładowcy wchodzą teraz w skład tej samej dyscypliny i tworzą ze znamienitym Wydziałem Studiów Edukacyjnych jedną radę dyscypliny. Nie bez powodu absolwenci będą teraz otrzymywać taki sam dyplom – wydawany przez UAM, bez podziału na miejsce studiowania.

By nie dopuścić do obniżenia poziomu kształcenia wywoływanego zbyt dużą liczbą studentów, na wspomniane kierunki Wydział Pedagogiczno-Artystyczny przyjmie kilka grup liczących nie więcej niż 20 osób.

Prócz akceptacji studiów pięcioletnich, WP-A uzyskał też zgodę na umożliwienie studentom kontynuacji nauki na wybranych kierunkach na studiach magisterskich, mowa tu o pedagogice ze specjalnością edukacja wczesnoszkolną z arteterapią, czyli edukacją połączoną z terapią z wykorzystaniem sztuki oraz ze specjalnością edukacja wczesnoszkolna z przedszkolną z językiem angielskim.

- Możemy także dokończyć kształcenie licencjatów na tym kierunku, oferując im dwuletnie uzupełniające studia magisterskie. To także ewenement, bowiem niewiele uczelni zdecydowało się na taki krok – komentuje Piotr Łuszczykiewicz. - Wśród wykładowców są członkowie światowych, europejskich i ogólnopolskich towarzystw arteterapeutycznych, uznani specjaliści-praktycy edukacji wczesnoszkolnej, psychologowie-klinicyści. Do tego dojdzie bogaty program praktyk zawodowych i płatnych staży dla studentów – dodaje.

Szansa na nowe kierunki

Wydział, mimo że ma pełne prawo do używania dotychczasowej nazwy, uzyskał status Filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a dziekan prof. Piotr Łuszczykiewicz został również powołany do pełnienia roli dyrektora owej filii. Te zmiany dają wiele możliwości kaliskiemu Wydziałowi. Między inny dlatego, że w poznańskiej części uczelni kierunki nie mogą się dublować – w przeciwieństwie do filii, co otwiera WP-A drogę do realizacji nowych kierunków, które uatrakcyjnią aktualną ofertę. Dziekan Łuszczykiewicz, poproszony o ujawnienie planów z tym związanych, żartobliwie odpowiada - Nie mogę zbyt dużo powiedzieć, gdyż to są tzw. petardy, przyciągające bardzo wielu kandydatów, a petard się nie odpala w zamkniętych pomieszczeniach, jeśli się chce się być w zgodzie z prawem i zachować dobre zdrowie.

Anna Pawlak, fot. Piotr Łuszczykiewicz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama