poniedziałek, 30 września 2024 15:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Świadkowie historii w Telewizji Kalisz. To dzięki współpracy z Archiwum Państwowym

Zmiany na kanale 232. Multimedia Polska. Pierwsza z nich to taka, że od kilku dni telewizyjna część naszej redakcji nazywa się już Telewizją Kalisz. Po prostu. Bo dla wielu z państwa w praktyce taką właśnie jesteśmy. Jesienią pojawią się też nowe programy, nowe studio i nowe twarze. Jednym z programów, które na dłużej zagości na naszej antenie będzie Kaliskie Archiwum Filmowe - cykl wywiadów ze świadkami historii, kaliszanami, którzy przeżyli dramat II wojny światowej. W tej sprawie podjęliśmy współpracę z Archiwum Państwowym w Kaliszu.
Świadkowie historii w Telewizji Kalisz. To dzięki współpracy z Archiwum Państwowym

Październik to dla naszej redakcji, ale i naszych widzów to miesiąc zmian.  Zmian u samych podstaw, bo również w nazwie stacji.  - Nazywamy się już Telewizją Kalisz, nie Amazing jak do tej pory. Ta nazwa też zobowiązuje, by tych treści kaliskich było więcej. Dla kaliszan zawsze byliśmy po prostu Telewizją Kalisz, teraz jesteśmy nią również pod względem prawnym. W październiku będą duże zmiany, jeśli chodzi o ramówkę, o rozwiązania techniczne – zapowiada Marcin Spętany, dyrektor Telewizji Kalisz.

W  ciągu kilku tygodni przejdziemy w jakość HD, a programy, bo to będzie już nie tylko Magazyn Miejski będziemy nadawać z nowoczesnego studia. Nowe programy będą wprowadzane kolejno na antenę, a znajdzie się na niej czas również dla historii. Historii ludzi dotkniętych wojną. W tej sprawie podpisaliśmy dziś porozumienie z Archiwum Państwowym. W Telewizji Kalisz będziemy emitować serię reportaży, wywiadów z kaliszanami, którzy przeżyli II wojną światową. Te poruszające wywiady przeprowadza Arkadiusz Pacholski, kaliski pisarz, dziennikarz, społecznik. Tak powstały Kaliskie Archiwa Filmowe.  -  Zależy nam na tym aby ocalić od zapomnienia wydarzenia, przeżycia właśnie z czasów okupacji. Uznaliśmy, że to ostatni moment, by te historie utrwalić – mówi Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Jeden z wywiadów Kaliskiego Archiwum Państwowego

Część z bohaterów Kaliskiego Archiwum Państwowego wciąż żyje wśród nas, inni już odeszli, ale zostawili swoje świadectwo wojny na filmowej taśmie.   - Są to osoby znane, nieznane, zwyczajne, ale opowieść każda jest naprawdę ciekawa, wstrząsająca, autentyczna i powie działałabym pozbawiona jakiejkolwiek cenzury  - wyjaśnia Grażyna Schlender.

Nagrania te powstawały od 2013 roku i są w zbiorach Archiwum Państwowego w Kaliszu. Teraz te zebrane historie zyskają drugie życie, na naszej antenie.  Emisja pełnego cyklu wywiadów odbywa się bez żadnych kosztów dla Archiwum Państwowego.  - Jesteśmy telewizją prywatną, komercyjną, ale z racji tego, że jesteśmy jedyną stacją w Kaliszu, to też czujemy taki obowiązek społeczny, na sprawy ważne dla kaliszan spoglądamy nie tylko pod kątem reklamowych, ale również pod kątem wartości daleko wyższych i na pewno historia i wiedza o tragicznych wydarzeniach z naszej przeszłości jest taką wartością, którą warto promować – mówi Marcin Spętany.

Kaliskie Archiwa Fimowe w Telewizji Kalisz ruszą przed końcem października. A z początkiem miesiąca zaczniemy wprowadzać kolejne zmiany, m.in. nowe logo, i kolejne pozycje programowe. Zmiany widoczne będą również dla czytelników portalu faktykaliskie.pl i użytkowników naszych mediów społecznościowych. Pojawi się tam więcej materiałów wideo w wyższej jakości. Dzięki synergii portalu faktykaliskie.pl i Telewizji Kalisz, nasze wspólne produkcje telewizyjną dotrą do setek tysięcy odbiorców. 

W ramach porozumienia z Archiwum Państwowym będziemy też emitować inne, zgromadzone w Archiwum materiały związane z Kaliszem i regionem. Pomożemy też tej instytucji w digitalizacji zgromadzonych archiwalnym materiałów filmowych.

AW, fot. autor

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama