Reklama
poniedziałek, 20 stycznia 2025 13:12
Reklama
Reklama
Reklama

Konferencja szkoleniowa na temat kontrolowania zapisów uchwał antysmogowych

Do udziału w konferencjach szkoleniowych na temat kontrolowania zapisów uchwał antysmogowych i najświeższych zmian prawnych w tym zakresie, zachęca Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Jest to kontynuacja cyklu corocznych spotkań poświęconych ochronie powietrza w naszym województwie. Organizatorzy liczą na zainteresowanie ze strony gminnych pracowników uprawnionych do kontrolowania przestrzegania uchwał antysmogowych, jak i funkcjonariuszy straży miejskich i gminnych.

Tematem przewodnim konferencji szkoleniowych będzie praktyczny sposób kontrolowania zapisów uchwał antysmogowych. Prelegenci przekażą między innymi wiedzę na temat aspektów technicznych budowy i funkcjonowania kotłów i ogrzewaczy pomieszczeń z uwzględnieniem poszczególnych grup, o których mowa w ww. uchwałach (np. tzw. kopciuchy, kotły IV czy V klasy efektywności czy kotły spełniające wymagania ekoprojektu). Zaprezentowane zostaną także sposoby rozpoznawania poszczególnych rodzajów paliw stałych (zakazanych i dopuszczonych do stosowania ww. uchwałami antysmogowymi) wraz z ich podstawowymi różnicami i parametrami. Omawiane będą wymagane przy sprzedaży węgla dokumenty potwierdzające parametry paliwa (np. certyfikat jakościowy, faktura) oraz  sposoby odczytywania informacji w nich zawartych. Wskazany zostanie sposób pobierania próbek paliwa do przeprowadzenia skutecznej kontroli oraz sposób dalszego postępowania, a także zaprezentowane zostaną przykłady nieprawidłowej eksploatacji kotłów, wskazanie złych nawyków i praktyk w tym zakresie.                       

1 maja 2018 r. na terenie całego województwa wielkopolskiego weszły w życie tzw. uchwały antysmogowe. I od tej daty zakazano stosowania najgorszej jakości paliw stałych np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu. Wszystkie nowe kotły oddane do eksploatacji  po 1 maja 2018 r. muszą zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie mogą również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania. Natomiast kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań należy wymienić w 2 etapach:

• do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów bezklasowych

• do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, mogą być użytkowane dożywotnio.

Z kolei miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (np. piece, kominki, kozy) zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i nie spełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 r.

Konferencja w Kaliszu odbędzie się 7 października (poniedziałek) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, ul. Nowy Świat 4, Sala Zielona.

Opr. MIK, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama