- Był to bardzo drażliwy temat, budynek stał od wielu lat niewykorzystany, były różne pomysły – przyznaje Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. Pierwszym podzielił się kilka lat temu poseł PiS Piotr Kaleta, który przekonywał, że entuzjastą jego koncepcji jest Antoni Macierewicz, ówczesny minister obrony narodowej. Poseł widział przy Łódzkiej siedzibę Wojsk Obrony Terytorialnej. Minister osobiście wizytował dawne więzienie, ale z tych planów nic nie wyszło.
Szersze wizje zagospodarowania budynku mieli samorządowcy. Jeszcze w ubiegłym roku ówczesny prezydent Grzegorz Sapiński snuł wizję stworzenia tam centrum naukowego, które przyciągnie tysiące osób żądnych wiedzy podanej w sposób łatwy, lekki i przyjemny. - Można sobie wyobrazić, żeby z tego dziedzińca, który jest w więzieniu zrobić planetarium, a dzieciom i młodzieży pokazywać doświadczenia z zakresu fizyki czy chemii – wtórował mu Sylwiusz Jakubowski, wójt gminy Żelazków, który wspólnie z władzami Kalisza chciał realizować ten plan. Ostatnio podejmowane kroki są już bardziej realne. - Jesteśmy po podpisaniu porozumienia z panem ppłk. Marcinem Strzelcem, rektorem nowo powstałej Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki. Budynek w zamiarze pana rektora ma być obiektem szkoleniowym – zdradził 30 września, podczas konferencji prasowej Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Procedura w sprawie przekazania budynku na rzecz uczelni została już uruchomiona. Miasto Kalisz będzie kierowało pisma do wojewody, który jest dysponentem opuszczonego obiektu. - Obiekt na Łódzkiej po byłym zakładzie karnym wydaje się świetnym miejscem do uzupełnienia bazy dydaktycznej naszej uczelni w Kaliszu. Chcemy, żeby to było miejsce przygotowane do kształcenia kadr wymiaru sprawiedliwości, co powoduje, że ta funkcja obiektu wymaga właśnie takiej infrastruktury – dodał ppłk Marcin Strzelec, rektor Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki.
Jak zapowiada Służba Więzienna już w przyszłym roku w obiekcie może rozpocząć się remont, tak by istniała możliwość realizowania niektórych elementów kształcenia, natomiast w kolejnych miesiącach będą prowadzone dalsze inwestycje i rozbudowa obiektu. Szacunkowe koszty adaptacji budynku to 10 – 15 mln złotych.
Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki została powołana w tym roku i właśnie rozpoczyna kształcenie pierwszych studentów. Centrala uczelni znajduje się w Warszawie, ale jej siedziba w Szczypiornie; na potrzeby szkoły przekształcony został Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej.
KB, fot. autor. arch.
Napisz komentarz
Komentarze