Mural u zbiegu ul. Cmentarnej i Młynarskiej
W tym roku w przestrzeni miejskiej Kalisza powstały dwa murale: u zbieg ulic Cmentarnej i Młynarskiej (muzykanci symbolizujący naszą partnerską współpracę z Hamm) oraz przy al. Wojska Polskiego (Flora autorstwa Michała Mąki). – Mieszkańcy coraz częściej zwracają uwgę na atrakcyjność i walory tej formy sztuki. W różnych miejscach Kalisza na pewno było zapotrzebowanie na podobne prace – zauważa w interpelacji do prezydenta radny Artur Kijewski z PiS. - W związku z tym zwracam się do Pana z propozycją, związaną z nowymi muralami. Dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie wykazu miejsc (ścian), które nadawałyby się pod takie działania. W ślad za tym powinno iść dalsze planowanie, określające w danym roku wybór konkretnych lokalizacji, tematów, budżet i formy wyboru prac.
Flora przy al. Wojska Polskiego
Prezydent: będą kolejne projekty street art
Zdaniem Kijewskiego, mogłyby to być np. malowidła nawiązujące do kolejnych miast partnerskich, do tematyki danego roku, osoby czy jubileuszu. Prezydent Krystian Kinastowski ideę murali popiera. - Ta forma twórczości artystycznej cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem mieszkańców Kalisza, stanowiąc również atrakcję dla turystów. Dlatego też Miasto pozostaje otwarte na tego typu działania, a temat aktualny - zapewnia. - Zamiarem kaliskiego samorządu jest, aby w najbliższej przyszłości powstały kolejne projekty street art, a ich lokalizację przewiduje się w śródmieściu, na ścianach wyremontowanych kamienic pozostających w zasobach Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych (…). Koniecznym jest, aby projekty powstających w strefie objętej ochroną konserwatorską wielkoformatowych malowideł, realizowane były zgodnie z wytycznymi i po uzyskaniu akceptacji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Mural polsko-ukraiński?
W budżecie Kalisza na rok 2020 zabezpieczone zostały na ten cel środki w wysokości 40 tys. zł. W planowanie i realizację murali zaangażowany jest Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”, którego dyrektor Piotr Bigora był koordynatorem dwóch powstałych w tym roku projektów. - Odnosząc się do sugestii dotyczącej kontynuacji tworzenia murali, stanowiących pokłosie międzynarodowej współpracy artystycznej Kalisza z miastami partnerskimi, uprzejmie informuję, że taka współpraca jest planowana. Obecnie prowadzone są rozmowy z Kamieńcem Podolskim na Ukrainie – dodaje Krystian Kinastowski.
Mural powstał też na kaliskiej "Szestantce"
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze