wtorek, 1 października 2024 06:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Malowane kwiaty jak z kaliskiej "Cepelii". Wystawa na zakończenie projektu ZDJĘCIA

Na wystawę finalizującą projekt „Malowane kwiaty. Mistrzowskie warsztaty z Mirosławą Piechowicz z Kalisza” zaprasza Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Prace w ramach warsztatów powstawały od maja do października. Od 7 grudnia prezentowane będą w hali Runotex przy ul. Chopina 23.
Malowane kwiaty jak z kaliskiej "Cepelii". Wystawa na zakończenie projektu ZDJĘCIA

Celem projektu jest międzypokoleniowe przekazanie tradycji malowania tkanin zgodnie z techniką i estetyką charakterystyczną dla nieistniejącej już Kaliskiej Spółdzielni Pracy i Rękodzieła Artystycznego "Cepelia", poprzez przeprowadzenie warsztatów mistrzowskich z malowania tkanin przez Mirosławę Piechowicz, wieloletnią pracowniczkę Działu Malarni kaliskiej „Cepelii”. W warsztatach wzięło udział 10 osób zgłoszonych w trakcie otwartego naboru do projektu, które zainteresowane były kontynuowaniem tradycji twórczej kaliskiej Cepelii. Zajęcia trwały od maja do października.

Kaliska Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Kaliszu powstała w 1950 r. z sześciu znacjonalizowanych zakładów rzemieślniczych związanych z przemysłem tekstylnym. Przez kilkadziesiąt lat produkowano tam tiul bawełniany, haft i koronki maszynowe, tkaniny wełniane tkane na krosnach ręcznych i maszynowych, malowaną ręcznie ceramikę i porcelanę oraz – najlepiej rozpoznawalne – malowane obrusy oraz tkaniny bawełniane i jedwabne. Główna siedziba mieściła się przy ul. Dobrzeckiej 7, a poszczególne pracownie znajdowały się przy ul. Dobrzeckiej 69–79, ul. Harcerskiej 10, ul. Górnośląskiej 9, a także w pobliskim Opatówku przy ul. Kościelnej 2. Dla pracowników wybudowano też dwa obiekty przy ul. Ludowej 2 i 4. Z kolei na Rynku Głównym funkcjonował sklep, w którym można było kupić wyroby rękodzieła ludowego i rzemiosła artystycznego, produkowane m.in. przez kaliską spółdzielnię. Zrzeszenie przestało istnieć w 1995 r., a sklep zlikwidowano z powodu nierentowności w 2012 r. W taki oto sposób zakończyła się kilkudziesięcioletnia historia miejsca, w którym pracowało kilkaset osób i wytwarzało towary dostępne w sklepach na terenie całego kraju, a także poza jego granicami.

Podejmowane przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej inicjatywy takie jak np. organizacja w 2018 r. wystawy pt. „Twórcy – Wytwórcy – Przetwórcy. Z dziejów kaliskiej Cepelii” ma na celu przywrócić pamięć nie tyle o samej spółdzielni, ile o ludziach, którzy przez lata do niej należeli i dzięki swoim umiejętnościom budowali historię polskiego wzornictwa.

Projekt „Malowane kwiaty. Mistrzowskie warsztaty z Mirosławą Piechowicz z Kalisza” współfinansowany jest ze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2019”.

Otwarcie ekspozycji odbędzie się 7 grudnia br. o godz. 17:00 w hali Runotex przy ul. Chopina 23 (wejście od ul. Wodnej).

Opr. MIK, fot. Zbigniew Kańczukowski/MOZK 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Ale bzdury. Zawalony termin. Gdzie polaczenie z droga dk25.?Kiedy prawdziwa obwodnica a nie obiecanki cacanki?Data dodania komentarza: 1.10.2024, 05:18Źródło komentarza: Już za tydzień pojedziemy nową drogą!Autor komentarza: Kaliszanin od urodzeniaTreść komentarza: Teraz czas na Kłlacińskiego następny nieudacznik dyrektor od siedmiu bolesc, albo jest sie radnym albo dyrektorem szpitala drugiego dużego miasta po Poznaniu i kierowac nim jak wlasną firma rozwijac dbac o ludzi miasta skad pochodzi nie rozumiem kto obsadza tak nieodpowiedniego człowieka na takim stanowisku nie posiadajacego zadnej menadzerskiej wiedzy który siedział w energetyce i przez osiem godzin czytal gazety albo szperal po internecie Panie Marszalku przejrzy na oczy prosimy mieszkancy KaliszaData dodania komentarza: 30.09.2024, 22:59Źródło komentarza: Sensacja w CKiS. Grodziński nie będzie już dyrektorem!Autor komentarza: MieczysławTreść komentarza: R. I. PData dodania komentarza: 30.09.2024, 22:57Źródło komentarza: „Zabił nam rodzinę”. Zmiana WYROKU w sprawie tragedii na ul. PiłsudskiegoAutor komentarza: Nie zna jo i myTreść komentarza: Ta sytuacja przywołuje dylemat, który badam od lat.👀 Człowiek rzadko rozwija się w sposób zrównoważony. Albo kosztem ciała. Albo kosztem mózgu. Albo kosztem tego i tego. I wtedy pojawia się pytanie: gdzie to idzie? W jaki trzeci wymiar?Data dodania komentarza: 30.09.2024, 22:56Źródło komentarza: Sensacja w CKiS. Grodziński nie będzie już dyrektorem!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama