Spółka Pratt & Whitney Kalisz powstała w 1992 roku. Jej jedynym udziałowcem jest Pratt&Whitney Canada, wiodący na świecie lider w produkcji silników do samolotów biznesowych, komunikacji lokalnej oraz śmigłowców. Obecnie zatrudnia w Kaliszu około 1400 osób. 97% to produkcja dla Pratt & Whitney Canada.
Firma zlokalizowana przy ul. Elektrycznej dynamicznie się rozwija. Otrzymała właśnie pozwolenie na budowę kolejnego obiektu. – Będzie to zakład numer 4, hala produkcyjna o powierzchni 4800 3800 m2 powierzchni zabudowy. Produkowane tam będą komponenty do silnika nowej generacji PurePower PW1000 – mówi portalowi faktykaliskie.pl Bogdan Zmyślony, prezes Pratt & Whitney Kalisz. – To nie koniec inwestycji zaplanowanych w Kaliszu. W ciągu najbliższych 5-6 lat spółka zainwestuje tutaj łącznie 60 milionów dolarów w nowoczesne maszyny i procesy technologiczne będące nośnikiem innowacji. To inwestycja w przyszłość firmy.
Ale także w rozwój Kalisza , bo za tak potężną inwestycją pójdą też nowe miejsca pracy. Tymczasem branża lotnicza w Kaliszu już teraz zatrudnia prawie 2500 osób. Mało kto wie, że - po Rzeszowie – Kalisz jest drugim lotniczym zagłębiem. Funkcjonuje tu aż sześć firm produkujących podzespoły dla przemysłu lotniczego: Pratt & Whitney Kalisz, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL Kalisz”, Vac Aero Kalisz, Meyer Tool Poland, Hamilton Sundstrand Kalisz oraz Teknequip Kalisz, które tworzą Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Wielkopolski Klaster Lotniczy" w Kaliszu.
Pratt & Whitnay zatrudnia w Kaliszu około 1400 osób, a będzie ich znacznie więcej
Kadrę na potrzeby branży lotniczej kształci m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu. Od niedawna przy PWSZ działa także Centrum Dydaktyczne Badań Kół Zębatych – jedyna tego typu jednostka naukowo - badawcza w Europie, która prowadzić będzie badania na rzecz przemysłu lotniczego.
MIK, fot. antczak.pl
Napisz komentarz
Komentarze