Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Smaki tradycji - książka kucharska powiatu ostrowskiego ZDJĘCIA

Wystarczy spojrzeć na okładkę, a już ślinka cieknie. Z każdą kolejną stroną i przepisem nie jest łatwiej. Jedyne rozwiązanie, by zaspokoić głód to zakasać rękawy i wypróbować przepisy zebrane w „Księdze smaków powiatu ostrowskiego”. Prace nad pierwszą taką książką kulinarną trwały blisko rok, a zebrano w niej propozycje przekazywane z pokolenia na pokolenie i wykorzystywane do dziś przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Teraz zostały udostępnione miłośnikom tradycyjnych smaków.

Autorzy wykonali kawał dobrej roboty. Zebrali prawie 300 przepisów. Każdy to oryginalna receptura rodem z ostrowskich domostw. Praca nad księgą smaków zajęła rok. – Praca ciężka, ale bardzo przyjemna, bo to praca z ludźmi. Mogę tylko żałować jednego, że były okresy spiętrzenia tej pracy, co jest podyktowane życiem Kół Gospodyń Wiejskich, które biegnie według kalendarza wydarzeń, w jakie są zaangażowane, a tych jest wiele, więc tego czasu mają panie niewiele, a kiedy mają to też wszystkie razem. I czasami było po kilka KGW w jednym tygodniu i brakowało normalnej ludzkiej rozmowy. O potrawach, o ludziach i o tym, o czym zazwyczaj się przy stole mówi, bo myślę, że walor tej książki polega nie tylko na samych starych recepturach, które zostały w niej zawarte, ale też pokazaniu tego wszystkiego, co składa się na kulturę kulinarną – mówi Janusz Grzesiak, szef biura promocji powiatu ostrowskiego i redaktor księgi.

A mówiąc "kultura kulinarna", pomysłodawca „Księgi smaków powiatu ostrowskiego” ma na myśli stare obrusy, serwety, zastawy i babcine sprzęty kuchenne oraz rozmowy przy stole. – I one były najprzyjemniejsze, podobnie jak odkrywanie czasami wręcz nierealnych potraw, takich jak zupa gulaszowa z wątróbki, która dla mnie nie była zachęcająca, ale spróbowaliśmy i okazała się wyśmienita, więc wspólnie w tej książce ociepliliśmy wizerunek tego dania, bo nie jest zupą wątrobową, ale gulaszową z wątróbki – zdradza kulisy powstawania książki. – To pokazuje, że z banalnych produktów można zrobić wspaniałe potrawy. Tak jak nalewka z wyrzucanych przeze mnie przez wiele lat pestek pigwy.

Wszystkie przepisy okroszone są zdjęciami. W sumie to kilkaset fotografii, które powstawały w trakcie gotowania, degustacji i rozmów o ostrowskiej kuchni. – Książka jest smaczna, przepisy są smaczne i mam nadzieję, że dodatkowo fotografie będą zachęcały do gotowania – mówi autorka części z nich Zuzanna Jerzyk z ostrowskiego starostwa. – Zdjęcia to potwierdzenie, że każdy z tych przepisów jest do zrobienia, a panie gwarantują, że wszystkie proporcje są idealne, bo testowane przez pokolenia gotujących ostrowian.

Jedne koła przygotowywały po jednej potrawie, ale były też takie, które w trakcie zbierania materiałów do książki serwowały nawet kilkanaście. Wszystkie regionalne. – Zaserwowałyśmy przepis wielkanocny. Nasza propozycja to pasztecik z wisienkami – zdradza Monika Orzechowska z KWG w Karskach pod Ostrowem Wielkopolskim. – A to, co według mnie jest najważniejsze w tej akcji to możliwość promocji naszego koła, ale też miejscowości i tego, z czego słynie. W Karskach mamy sady wiśniowe i kiedy robiłyśmy zdjęcia to akurat wtedy kwitły drzewa, więc inni nie tylko mogą poznać nasze kulinarne propozycje, ale też okolicę.

Liczba przepisów, które żyją w poszczególnych miejscowościach jest tak duża, że autorzy już myślą o drugiej części „Księgi smaków powiatu ostrowskiego”. Inspiracji z pewnością starczy, bo koła gospodyń wiejskich mają się dobrze, działają prężnie, a nawet powstają w miejscach, w których do tej pory nie funkcjonowały i wszystkie chcą chwalić się kulinarną spuścizną.

„Księga smaków” wyszła w nakładzie 1000 egzemplarzy. Pierwsze trafiły do współautorek - czyli członkiń Kół Gospodyń Wiejskich powiatu ostrowskiego.  Cena książki to 48 złotych.  I już w dniu premiery można było stwierdzić, że dodruk jest bardziej niż pewny. Będzie ją można też kupić w Wydawnictwie Republika przy ul. Kościelnej w Ostrowie. 

AW, zdjęcia Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama