Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mickiewiczowskie „Dziady” w wydaniu młodych artystów ZDJĘCIA

Wzięli na warsztat dzieło tak wyjątkowe jak i trudne. Żeby je zrozumieć i trafić do rówieśników z przesłaniem dramatu pióra Adama Mickiewicza, uczniowie ósmej klasy szkoły w Jankowie Przygodzkim II (pow. ostrowski) część „Dziadów” nieco uwspółcześnili i wystawili na deskach Gminnego Ośrodka Kultury.

„Dziady” w wydaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Jankowie Przygodzkim był autorską kompilacją drugiej części dramatu Adama Mickiewicza. W szukaniu najbardziej uniwersalnych fragmentów dzieła młodym artystom pomagał ich nauczyciel języka polskiego Artur Hyla, który nie tylko był scenarzystą, ale i reżyserem spektaklu. - Wątki zostały dobrane w taki sposób, żeby harmonijnie, ale niejednokrotnie zaskakująco się przenikały. I korespondowały ze sobą, wchodziły w nieustanny dialog, tworząc aurę niesamowitości, tajemnicy i grozy - powiedział o spektaklu.

Scenografia przedstawienia była ascetyczna. Jej centralnym elementem był krzyż, którego symbolika zmieniała się w zależności od kontekstu odgrywanej sceny. Artur Hyla dodał, że podkreśleniem uniwersalność tematyki "Dziadów" było ubranie bohaterów we współczesne kostiumy. - Zabieg miał także ułatwić widzowi "wejście" w świat przedstawiony i pozwolić „współodczuwać z aktorami pojawiających się na scenie emocji, tworzących tytułową impresję - niezapomniane teatralne wrażenie przebywania na pograniczu dwóch światów".

Przygotowanie sztuki zajęło aktorom dwa miesiące. Jej premiera odbyła się w sali wiejskiej w Jankowie Przygodzkim.

AW, Tomasz Wojtasik, UG w Przygodzicach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama