Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najpierw Rynek, teraz Aleja Powstańców Wielkopolskich i na tym nie koniec. Rewitalizacja Krotoszyna

Było sporo drzew, ale miejsce raczej nie przyciągało, chociaż to jedno z bardziej charakterystycznych fragmentów Krotoszyna. Wystarczyło kilka miesięcy, by Aleja Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie zmieniła swoje oblicze i teraz ma przyciągać mieszkańców nie tylko jako szlak komunikacyjny, ale przede wszystkim miejsce rekreacji i edukacji. Modernizacja jest pierwszym z trzech zadań w ramach rewitalizacji Krotoszyna.

Aleja Powstańców Wielkopolskich prosiła się o remont. I w końcu reprezentacyjny fragment miasta, prowadzący do jego centrum, doczekał się kompleksowej modernizacji. Oprócz przebudowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej, oświetlenia ulicznego i nawierzchni oraz układu funkcjonalnego ulic i parkingów z nawierzchnią z kostki kamiennej, w alei pojawiła się mała architektura, które zdobi i uczy. - Wykonano w środkowym pasie Alei ciąg pieszy z płyt kamiennych, wzdłuż którego zlokalizowano urządzenia rekreacyjno- dydaktyczne takie jak: kołyska Newtona, wir wody, rozszczepienie światła, kamienne cymbały, dzwony rurowe, echo, globus, ścianka wspinaczkowa dla dzieci, bujak, szachy, wodopój, pergola, gabloty, szafy do bookcrossingu i pylon multimedialny. Ponadto pojawiły się ławki parkowe, kosze na odpady i stojaki na rowery – informuje Urząd Miasta i Gminy w Krotoszynie. – Wykonano też ścieżkę rowerową o nawierzchni z masy mineralno – żywicznej, uzupełniono istniejące szpalery drzew poprzez nasadzenia drzew i krzewów, wprowadzono zieleń okrywową w pasach między chodnikiem a jezdnią oraz założono trawnik.

Aleja Powstańców Wielkopolskich to kilkadziesiąt drzew. Pojawią się też nowe nasadzenia, więc przy okazji remontu zamontowano system nawadniania. Wykonano też inne niezbędne prace ziemne, tak by w przyszłości nie było konieczności rozkopywania wyremontowanego odcinka. Koszt prac to ok. 9 milionów 200 tysięcy  zł, w tym Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej sfinalizowało przebudowę sieci wodno - kanalizacyjnej i sanitarnej w kwocie ok. 600 tysięcy złotych.

I na tym nie koniec. We wrześniu 2019 r. rozpoczęto kolejne zadanie w ramach kompleksowej rewitalizacji - „Rewitalizację Krotoszyńskiego Błonia”, które powinno zakończyć się w czerwcu 2021 r. Trzecie zadanie pn. „Adaptacja budynku kina Przedwiośnie na cele kulturalne i społeczne – utworzenie Klubu Integracji Społecznej- KIS” planuje się na pierwsze półrocze bieżącego roku.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej a Krotoszyn uzyskała na niego pożyczkę preferencyjną JESSICA 2 w wysokości: 20 000 000 zł z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wcześniej remont przeszedł Rynek w Krotoszynie

AW, UMiG w Krotoszynie, zdjęcia UMiG w Krotoszynie, autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama