Z głosowania za pośrednictwem pełnomocnika mogą skorzystać osoby, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 75 lat lub posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Głos w imieniu wyborcy odda wówczas wskazana przez niego osoba. Warunkiem jest, by figurowała w kaliskim rejestrze wyborców. – W Biurze Obsługi Interesanta przy ul. Kościuszki trzeba tylko pobrać stosowny formularz – osobny dla osoby udzielającej pełnomocnictwa i osobny dla pełnomocnika, i wypełniony dostarczyć z powrotem najpóźniej do piątku 21 listopada. Następnie nasi urzędnicy umówią się z wyborcą na konkretny dzień, po czym pojadą do niego domu i zostawią pełnomocnictwo – mówi Piotr Sukienniczak, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Kaliszu.
Co ważne: pełnomocnictwa udzielone przed I turą wyborów zachowują ważność. Do tej pory o możliwość głosowania za pośrednictwem upoważnionej osoby wystąpiło 15 wyborców, ale urzędnicy przewidują, że jeszcze dziś i w piątek wpływać będą kolejne wnioski. – Zainteresowanie jest spore – mówi Anna Matysiak z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
MIK, fot. autor
Szczegóły dotyczące aktów pełnomocnictwa do głosowania
Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
1) całkowitej niezdolności do pracy;
2) niezdolności do samodzielnej egzystencji;
3) orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów;
4) orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów;
a także osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Nie mają prawa do głosowania przez pełnomocnika wyborcy przebywający w:
- zakładach opieki zdrowotnej,
- domach pomocy społecznej,
- zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych,
a także wyborcy głosujący korespondencyjnie.
Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania.
Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci w danych wyborach.
Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy, wniesiony do wójta gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej w 9 dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia
21 listopada 2014r (piątek) w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
Do wniosku należy dołączyć:
- kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności (jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat),
- pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa,
Wyborca ma prawo cofnąć pełnomocnictwo:
1) głosując osobiście, jeśli nie zagłosował przed nim jego pełnomocnik (głosowanie osobiste unieważnia pełnomocnictwo);
2) składając stosowne oświadczenie:
wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi), najpóźniej do 14 listopada 2014r.
właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, jeśli nie zagłosował wcześniej jego pełnomocnik.
Napisz komentarz
Komentarze