Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

E-papieros, iqos - czy nowoczesne papierosy są zdrowe?

Moda na palenie nie mija, ale zmienia swoje oblicze. Coraz częściej tradycyjnego papierosa zastępuje elektroniczny. Wieloletni palacze sięgają po nie z rozsądku, wierząc, że tzw. icosy są zdrowszą alternatywą dla papierka napełnionego tytoniem. Młodsi wolą e-papierosy, które są tańsze, a przy okazji nie wydzielają intensywnych zapachów, a dzięki temu nałóg można ukryć przed rodzicami, bo przed rówieśnikami, wśród których trend ma się dobrze, raczej nie trzeba. Jednak dla lekarzy nowoczesne papierosy są tak samo niebezpieczne, jak te tradycyjne, a nawet bardziej, bo zdarzają się przypadki poważnych komplikacji zdrowotnych porównywalnych z tymi po dopalaczach.
E-papieros, iqos - czy nowoczesne papierosy są zdrowe?

Taka moda

Tradycyjnego papierosa znają wszyscy. Jego współczesne odpowiedniki to e-papieros i iqos. Ten pierwszy działa jak inhalator: palacz wciska guzik, zapala się dioda imitująca żarzący się papieros, a płyn z nikotyną podgrzany przez małą baterię i zamieniony w parę wodną trafia do płuc. Drugi to bezdymne urządzenie elektroniczne, w którym - w przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów - tytoń nie jest spalany, a podgrzewany.

Powstały jako rzekomo zdrowsze zamienniki tytoniu. Taki był zamysł. - Wszyscy wierzymy w to, co było mówione na początku, że jest w nich mniej substancji smolistych, a co się dzieje dalej z tymi grzałkami to do nikogo nie dociera, nikogo nie interesuje - mówi maturzysta Emil Antczak, który pali e-papierosy. - Wielu moich rówieśników zabiera się za e-papierosy. Powodów jest kilka. Przede wszystkim one nie śmierdzą i można się z paleniem łatwiej ukrywać. Kosztują mniej niż tradycyjne papierosy. I żyjemy w elektronicznych czasach, więc sięgamy po współczesne papierosy. 

I być może to sprawiło, że moda na e-papierosy wśród młodych ludzi ma się bardzo dobrze. Widok nastolatków - a nawet dzieci - z urządzeniem, które pozwala na wypuszczenie e-dymka jest czymś normalnym. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w ciągu ostatniej dekady uzależnienie od e-papierosów w tej grupie wiekowej wzrosło sześciokrotnie. - Szacuje się, że w Polsce około 1,7 mln osób używa  e-papierosów, z czego około 500 tysięcy to ludzie bardzo młodzi - przytacza statystyki  Sławomir Wysocki, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy koło Kalisza.

Warto mieć świadomość

Trochę inaczej na sprawę spoglądają osoby, które paliły latami i szukały wyjścia z nałogu papierosowego. Nie łudzą się, że np. iqosy, po które chociażby ze względu na różnicę w cenie z e-papierosami sięgają raczej dojrzali palacze, są zupełnie zdrowe. Jednak mają zalety, których brakuje papierosom tradycyjnym, co przy walce z uzależnieniem było zachętą, by kupić niewielki sprzęt z wymiennymi filtrami. - Paliłam 30 lat i szukałam jakiejś alternatywy. Z wiekiem człowiek robi się dojrzalszy i rozsądny, ale z nałogiem trudno zerwać, więc postawiłam na inną formę palenia - wyjaśnia przejście z papierosów na iqosy kaliszanka Agata Truszkowska. - Ja mam świadomość, że na pewno nie są zdrowe i nie ma się co oszukiwać. Natomiast jest w nich znacznie mniej substancji smolistych. Nawet o 90%. Natomiast nikotyna jest, bo wiadomo musi być, żeby to smakowało. Powiedzmy, że jest troszkę zdrowszy.

Jednak naukowcy żyją w świecie faktów. Dlatego dla specjalistów nawet modyfikacje i nowoczesna forma papierosów elektronicznych nie zakryje ich zawartości, czyli m.in. nikotyny. - Jedne i drugie zawierają nikotynę, a nikotyna jest substancją psychoaktywną i wysoce uzależniającą. Tak że tutaj nawet nie możemy dyskutować, czy są szkodliwe - stwierdza Anna Napierała z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu. - Sama nikotyna nie jest substancją rakotwórczą, ale jest aktywatorem substancji rakotwórczych i zwiększa też pojawienie się innych chorób. A wszystkie e-papierosy emitują benzen, a to silnie trująca substancja narkotyczna, która może powodować białaczkę lub choroby szpiku kostnego. 

Rośnie liczba zachorowań

Zachętą, by sięgnąć po nowoczesne papierosy – obok ceny i braku charakterystycznego zapachu, który wsiąka we wszystko - jest też ich różnorodność. Wystarczy jedno urządzenie, a reszta to już kwestia wyboru olejków. - Jak się kupuje zwykłe papierosy to jest albo mięta albo zwykły tytoń, a w e-papierosach mamy większy wachlarz możliwości. W sklepach jest mnóstwo olejków i można za każdym razem palić coś innego – mówi Emil Antczak.

I tu znowu pojawia się „ale”. Smaki może ciekawe, ale ich skład już nie. Najprawdopodobniej e-papierosy były przyczyną kilku pierwszych przypadków zatruć wśród nastolatków w Polsce. Wszystkie te osoby trafiły do szpitali z problemami oddechowymi. - Samych tych substancji jest około 7 tysięcy i one również nie pozostają bez wpływu na organizm - wyjaśnia Sławomir Wysocki.  - Najbardziej jak się okazało toksyczny jest aldehyd cynamonowy oraz wanilia. Ich działanie polega również na tym, że powodują zaburzenia układu oddechowego, powodują stany zapalne.

I już jest zauważalny wzrost chorób takich samych, jakie wywołują papierosy tradycyjne. Jednak tutaj o efektach szkodliwości tych urządzeń będzie można mówić dopiero za kilka lat. Naukowcy dopiero zaczynają prowadzić badania tego typu papierosów i osób, które po nie sięgnęły.

AW, zdjęcia autor, pixabay.com , blog  https://ecigarettereviewed.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: W główkach im się przewraca na Ukrainę z nimi bronić ojczyzny!!!!Data dodania komentarza: 29.04.2025, 06:49Źródło komentarza: Zderzenie dwóch motocykli. Jechało dwóch Ukraińców i nastolatkaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A co wyrabiają takie chłystki z rejestracjami PKA, POS, ESI w starych wyjących taradajach? Nie raz jadę ulicą Asnyka, albo Ostrowską 40 km/h bo samochody tyłem wyjeżdżają tamtędy z parkingu, a i ludzie lubią tam przechodzić niekoniecznie na pasach, a tu w lusterku siedzi mi na zderzaku chłystek z fryzurą na wyspę, wciskając się do wyprzedzania i jeszcze coś mamrocząc - bo widać jak jadaczka chodzi, a przecież u nich przez wieś tak się jeździ...Data dodania komentarza: 29.04.2025, 00:37Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: EkonomTreść komentarza: Praw ekonomii nie da się oszukać podobnie jak praw grawitacji. Więcej wolnego musi w perspektywie oznaczać stosowną redukcje zatrudnienia oraz dodatkową intensyfikację akordu, Czy to jest w interesie zatrudnionych? Lepszym i uczciwszym rozwiązaniem są dodatkowe cykliczne wolne godziny pracy czy dni pracy. Socjalizm na siłę raczej to nic dobrego. Hm...Data dodania komentarza: 28.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: Szary PracownikTreść komentarza: 🤔 .....może by tak lewaki ( i reszta miłośników koryta z wiejskiej)jednak pomyśleli o zmniejszeniu wszystkich złodziejskich podatków,składek itp. które są nam wszystkim zabierane z naszych wypłaty??????? Pracownik by się cieszył bo więcej by otrzymywał na rękę , pracodawca by się cieszył bo mniej by go kosztował pracownik, więcej by było konsumpcji, gospodarka by się napędzała...... 🤔🤔🤔 przepraszam mój błąd to jednak nie jest dobry pomysł bo biedni politycy by musieli więcej pracować jak tu nas okraść z naszych pieniędzy.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 22:37Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmian
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama