Czyli do lat 70. XX wieku. Jeszcze na zdjęciach lotniczych z końca szóstej dekady minionego stulecia widać, że park płynnie wchodzi w centrum miasta, a tam, gdzie dziś przebiega ulica Wojska Polskiego/Poznańska - między Skarbczykiem a kościołem pw. św. Marcina - rosły drzewa. Parkowy mur znajdował się na wysokości ogrodzenia domu, w którym mieszkają Siostry Elżbietanki. Okazałe drzewa rosły też między kościelnymi krużgankami a plebanią.
Granicę stworzyła droga, która od oddania obwodnicy Jarocina przestała być ruchliwą arterią dla samochodów osobowych, pasażerkich i tranzytu, dlatego wraz z projektami rewitalizacji poszczególnych części centrum miasta powrócił pomysł połączenia parku, który też przeszedł modernizację z Rynkiem. Jezdnia będzie zwężona, a wzdłuż niej powstanie ścieżka rowerowa i szpaler drzew. Na skrzyżowaniach Wojska Polskiego-Św. Ducha i Al. Niepodległości-Poznańska będą wybudowane ronda - informuje Urząd Miasta i Gminy w Jarocinie. - Między rondami powstaną dwa przejścia dla pieszych, które znacznie skrócą drogę z rynku do parku i z parku na rynek. Pierwsze znajdzie się przy ul. św. Ducha na wysokości schodów, którymi można zejść do parku, a drugie na wysokości bloku mieszkalnego (przed wojną i rozbudową była to gorzelnia Radolińskich) usytuowanego vis à vis Skarbczyka. Zejście ulica Kościelną do parku będzie możliwe zarówno schodami, jak i pochyloną drogą umożliwiającą zjazd rowerem czy wózkiem inwalidzkim.
Kolejne nowe-stare przejście dla pieszych powstanie na wysokości Spichlerza Polskiego Rocka i będzie prowadziło na chodnik wzdłuż ulicy Kasztanowej (po prawej stronie przy parkowym ogrodzeniu). Po lewej stronie ulicy Kasztanowej postanie ścieżka rowerowa.
Zgodnie z zamierzeniami projektantów takie rozwiązanie ma uspokoić ruch samochodowy na ulicy Wojska Polskiego/Poznańska, stworzyć znacznie bardziej przyjazne warunki do poruszania się dla pieszych i rowerzystów, a przede wszystkim zbliżyć rynek z parkiem.
Autorami projektów są Marcelina Pilarczyk - architekt i Piotr Kociński - architekt krajobrazu (w minionych latach laureaci konkursu ogłaszanego przez Burmistrza Jarocina na najlepsze prace dyplomowe i magisterskie poświęcone Ziemi Jarocińskiej) oraz Tomasz Florkowski - projektant drogowy.
AW, UMiG w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze