1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS. Tego dnia na całym świecie organizowane są kampanie społeczne, które mają uświadamiać społeczeństwo o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą choroba. W ogólnopolską akcję włącza się także Oddział Rejonowy PCK w Kaliszu i Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna. - Po Kaliszu jeździ autobus KLA cały w plakatach dotyczących tematyki AIDS, a uczniowie V LO przypinają pasażerom czerwone wstążeczki, które symbolizują solidarność z chorymi na HIV i AIDS. Później rozpoczynamy konferencję dla nauczycieli – mówi Jolanta Stefańska, dyrektor Oddziału Rejonowego PCK w Kaliszu. - Przede wszystkim będziemy starali się uświadomić ludziom, jak można zarazić się wirusem HIV, co to jest AIDS. Mam nadzieję, że ludzie nauczą się czegoś jadąc tym autobusem i uświadomią sobie, że zagrożenie również nas dotyczy - mówi jedna z uczennic V Liceum Ogólnokształcącego.
Statystycznie każdego dnia dwie osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone wirusem HIV. Zdaniem specjalistów, gdyby więcej osób poddało się badaniom na obecność wirusa, okazałoby się, że zarażonych jest znacznie więcej. Statystyki są niepokojące również w powiecie kaliskim. - W 2013 roku mieliśmy 2 zakażenia HIV i jedno zgłoszenie AIDS. Natomiast w roku 2014 mamy 5 zgłoszeń HIV, na szczęście żadnego przypadku AIDS, ale widzimy, że ilość zakażeń wzrasta – mówi Elżbieta Wojtyła z powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu.
Przez kontakty seksualne, przez krew i z zakażonej matki na dziecko – to trzy drogi, którymi można zarazić się wirusem HIV. Są to zazwyczaj zakażenia, których można uniknąć stosując odpowiednią profilaktykę i unikając tzw. zachowań ryzykownych.
Ewelina Samulak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze