Obiekt stanowi własność Skarbu Państwa. Jego przekazanie było możliwe dzięki zarządzeniu wojewody wielkopolskiego, zgodę wyraził również Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków z uwagi na wpis obiektu do rejestru zabytków.
Umowa darowizny zakłada przeznaczenie nieruchomości na utrzymanie pomieszczeń uczelni publicznych.- Budynek, który był problemem dla miasta, stanie się wizytówką Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki. Z pewnością będzie ją wyróżniał na tle innych uczelni. Mam nadzieję, że obiekt zabytkowy, jakim jest dawny zakład karny, który znajduje się już w rękach służb więziennych, będzie przypominał o bogatej, ponad 100-letniej historii więziennictwa w Polsce - powiedział prezydent Krystian Kinastowski. - Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przekazania obiektu.
Satysfakcji ze sfinalizowania tego przedsięwzięcia nie kryje płk dr Marcin Strzelec, rektor-komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie. - Jest to dla nas bardzo ważny dzień. Rozpoczynamy nową erę kształcenia służb penitencjarnych w Kaliszu. Architektura obiektu jest korzystna, a kształcenie w obszarze penitencjarnym może być tu realizowane w sposób praktyczny, czytelny, dzięki czemu zwiększamy jego profesjonalizm. Obiekt po Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej wraz z dawnym zakładem karnym to kontynuacja tradycji edukacyjnych w zakresie więziennictwa - powiedział płk dr Marcin Strzelec. - Będziemy poszerzać zakres kształcenia i badań, poza kształceniem więzienników prowadzimy kursy i szkolenia, planujemy także kolejne formy studiów.
Władze uczelni zapewniają, że będą dbać o aspekt historyczny i społeczny obiektu. Będzie on otwarty dla mieszkańców. Wkrótce na terenie dawnego zakładu karnego rozpoczną się prace mające na celu odtworzenie instalacji, odświeżenie i przygotowanie go do zajęć praktycznych w obiektach typowo więziennych. Władze uczelni liczą na rozpoczęcie kształcenia w obiekcie jeszcze w tym roku.
Budynek przy ul. Łódzkiej, popularnie zwany „Zamkiem”, od początku swojego istnienia, tj. od 1846 roku pełnił funkcję zakładu karnego. Obiekt wybudowany został według projektu Henryka Marconiego i Franciszka Tournelle’a. W 1968 r. został wpisany do rejestru zabytków.
Przez 170 lat karę pozbawienia wolności odbywali tu wyłącznie mężczyźni. Więzienia zostało zamknięte 30 listopada 2015 r. i od tego czasu stoi puste, choć pomysłów na jego zagospodarowanie było wiele.
Wartość nieruchomości to blisko 2,7 mln zł.
MIK, kalisz.pl, fot. Katarzyna Ciupek
Napisz komentarz
Komentarze