Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Potrafią oszczędzać. Uczniowie z Ociąża nagrodzeni w ogólnopolskim konkursie SKO

Oni wiedzą, jak oszczędzać. I pewnie niejednego kolegę, ale i dorosłego mogą zadziwić systematycznością. A za silną wolę – mimo wielu pokus - i uzbieranie sporej sumy zostali docenieni w ogólnopolskim konkursie. Uczniowie z Ociąża w powiecie ostrowskim, w ramach Szkolnej Kasy Oszczędnościowej, zgromadzili na swoich kontach prawie 36 tysięcy złotych i tym samym zdobyli nagrodę drugiego stopnia przyznaną przez bank PKO BP z okazji 85-lecia istnienia SKO. Dzięki temu w szkole pojawił się robot do nauki programowania. A oszczędzanie to nie jedyna umiejętność, jaką zdobywają dzięki programowi, który od kilku lat działa w szkole.
Potrafią oszczędzać. Uczniowie z Ociąża nagrodzeni w ogólnopolskim konkursie SKO

Placówka w Ociążu oszczędzania w ramach SKO uczy od 2012 roku, ale sam program istnieje już ponad osiem dekad. I z tej okazji bank PKO BP zorganizował konkurs, w którym wzięło udział ponad 200 szkół z całej Polski. Żeby wygrać trzeba było wykazać się systematycznością gromadzenia środków na uczniowskich kontach oraz liczbą osób, które już są członkami SKO i tych, którzy przystąpili w trakcie trwania konkursu. - Obecnie do SKO należy 79 członków. W trakcie konkursu przybyło 25 nowych SKO-wiczów. Są to uczniowie klas młodszych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z oszczędzaniem. Łącznie na kontach uczniowskich zgromadzonych jest prawie 35 900 zł oszczędności. Uczniowie na ogół oszczędzają małe kwoty, które z czasem tworzą pokaźne sumy, od kilkuset złotych lub nawet kilku tysięcy złotych – chwali swoich uczniów Jolanta Poprawska, jedna z opiekunek SKO.

W ramach konkursu w szkole utworzono też specjalne subkonto, na którym uczniowie i nauczyciele też zgromadzili pokaźną kwotę. 4 872 zł udało się zebrać dzięki akcjom organizowanym w placówce. - Zebrane środki pochodzą ze zbiórek i sprzedaży  kasztanów, makulatury, złomu oraz ze sprzedaży wypieków przygotowanych przez uczniów na różne okolicznościowe uroczystości szkolne jak Dzień Mufinki, Walentynki, Dzień Kobiet, a także ze sprzedaży ozdób świątecznych przygotowanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli – dodaje Grażyna Kucharska, druga z opiekunek SKO.

Dzięki temu szkoła zdobyła nagrodę drugiego stopnia w konkursie z okazji 85-lecia SKO. W nagrodę otrzymała robota do nauki programowania. I nie jest to jedyna wygrana dzięki współpracy z bankiem. Placówka była już wyróżniana za Blog Miesiąca, w konkursach dla szkół i nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Mistrz Oszczędzania, uczniowie mieli też okazję wyjechać do Poznania na Festiwal Filmowy Małego Widza ALE KINO!. - Co roku w szkole odbywają się ciekawe lekcje oszczędzania i przedsiębiorczości z udziałem pracowników banku. Dzieci wyjeżdżają na zajęcia do oddziału I banku PKO BP w Ostrowie Wielkopolskim, aby zobaczyć jego funkcjonowanie w praktyce. Zdobywają informacje na temat sposobów oszczędzania i internetowych możliwości korzystania z usług bankowych. Poznają urządzenia ułatwiające pracę w banku: tester autentyczności banknotów, liczarkę i sorter do bilonu, liczarkę do banknotów – wymieniają nauczycielki. - Dwukrotnie uczniowie uczestniczyli w programie edukacyjnym „Finansoaktywni” organizowanym przez Ministerstwo Finansów na temat podatków, budżetu, inwestycji. W 2017 roku odwiedziliśmy także Centrum Pieniądza w Warszawie, a rok później braliśmy udział w PKO Biegu Charytatywnym Młodych.

Szkolna Kasa Oszczędności to program skierowany dla uczniów od 5. do 13. roku życia.

AW, SP w Ociążu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A co wyrabiają takie chłystki z rejestracjami PKA, POS, ESI w starych wyjących taradajach? Nie raz jadę ulicą Asnyka, albo Ostrowską 40 km/h bo samochody tyłem wyjeżdżają tamtędy z parkingu, a i ludzie lubią tam przechodzić niekoniecznie na pasach, a tu w lusterku siedzi mi na zderzaku chłystek z fryzurą na wyspę, wciskając się do wyprzedzania i jeszcze coś mamrocząc - bo widać jak jadaczka chodzi, a przecież u nich przez wieś tak się jeździ...Data dodania komentarza: 29.04.2025, 00:37Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: EkonomTreść komentarza: Praw ekonomii nie da się oszukać podobnie jak praw grawitacji. Więcej wolnego musi w perspektywie oznaczać stosowną redukcje zatrudnienia oraz dodatkową intensyfikację akordu, Czy to jest w interesie zatrudnionych? Lepszym i uczciwszym rozwiązaniem są dodatkowe cykliczne wolne godziny pracy czy dni pracy. Socjalizm na siłę raczej to nic dobrego. Hm...Data dodania komentarza: 28.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: Szary PracownikTreść komentarza: 🤔 .....może by tak lewaki ( i reszta miłośników koryta z wiejskiej)jednak pomyśleli o zmniejszeniu wszystkich złodziejskich podatków,składek itp. które są nam wszystkim zabierane z naszych wypłaty??????? Pracownik by się cieszył bo więcej by otrzymywał na rękę , pracodawca by się cieszył bo mniej by go kosztował pracownik, więcej by było konsumpcji, gospodarka by się napędzała...... 🤔🤔🤔 przepraszam mój błąd to jednak nie jest dobry pomysł bo biedni politycy by musieli więcej pracować jak tu nas okraść z naszych pieniędzy.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 22:37Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: HermenegildaTreść komentarza: Trzeba mieć dużego pecha żeby zrobić sobie krzywdę jadąc z dopuszczalną prędkością i walnąć w drzewo. No ale trudno. JUTRO PISZĘ PETYCJĘ o zmniejszenie dopuszczalnej prędkości w miejscu gdzie rosną drzewa przy drodze. Mam nadzieję że znowu przychylą się do mojejgo wniosku pozytywnie tak jak do wniosku o zmianę pierwszeństwa na sukienniczej i Kazimierzowskiej. :)Data dodania komentarza: 28.04.2025, 21:16Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama