Placówka w Ociążu oszczędzania w ramach SKO uczy od 2012 roku, ale sam program istnieje już ponad osiem dekad. I z tej okazji bank PKO BP zorganizował konkurs, w którym wzięło udział ponad 200 szkół z całej Polski. Żeby wygrać trzeba było wykazać się systematycznością gromadzenia środków na uczniowskich kontach oraz liczbą osób, które już są członkami SKO i tych, którzy przystąpili w trakcie trwania konkursu. - Obecnie do SKO należy 79 członków. W trakcie konkursu przybyło 25 nowych SKO-wiczów. Są to uczniowie klas młodszych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z oszczędzaniem. Łącznie na kontach uczniowskich zgromadzonych jest prawie 35 900 zł oszczędności. Uczniowie na ogół oszczędzają małe kwoty, które z czasem tworzą pokaźne sumy, od kilkuset złotych lub nawet kilku tysięcy złotych – chwali swoich uczniów Jolanta Poprawska, jedna z opiekunek SKO.
W ramach konkursu w szkole utworzono też specjalne subkonto, na którym uczniowie i nauczyciele też zgromadzili pokaźną kwotę. 4 872 zł udało się zebrać dzięki akcjom organizowanym w placówce. - Zebrane środki pochodzą ze zbiórek i sprzedaży kasztanów, makulatury, złomu oraz ze sprzedaży wypieków przygotowanych przez uczniów na różne okolicznościowe uroczystości szkolne jak Dzień Mufinki, Walentynki, Dzień Kobiet, a także ze sprzedaży ozdób świątecznych przygotowanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli – dodaje Grażyna Kucharska, druga z opiekunek SKO.
Dzięki temu szkoła zdobyła nagrodę drugiego stopnia w konkursie z okazji 85-lecia SKO. W nagrodę otrzymała robota do nauki programowania. I nie jest to jedyna wygrana dzięki współpracy z bankiem. Placówka była już wyróżniana za Blog Miesiąca, w konkursach dla szkół i nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Mistrz Oszczędzania, uczniowie mieli też okazję wyjechać do Poznania na Festiwal Filmowy Małego Widza ALE KINO!. - Co roku w szkole odbywają się ciekawe lekcje oszczędzania i przedsiębiorczości z udziałem pracowników banku. Dzieci wyjeżdżają na zajęcia do oddziału I banku PKO BP w Ostrowie Wielkopolskim, aby zobaczyć jego funkcjonowanie w praktyce. Zdobywają informacje na temat sposobów oszczędzania i internetowych możliwości korzystania z usług bankowych. Poznają urządzenia ułatwiające pracę w banku: tester autentyczności banknotów, liczarkę i sorter do bilonu, liczarkę do banknotów – wymieniają nauczycielki. - Dwukrotnie uczniowie uczestniczyli w programie edukacyjnym „Finansoaktywni” organizowanym przez Ministerstwo Finansów na temat podatków, budżetu, inwestycji. W 2017 roku odwiedziliśmy także Centrum Pieniądza w Warszawie, a rok później braliśmy udział w PKO Biegu Charytatywnym Młodych.
Szkolna Kasa Oszczędności to program skierowany dla uczniów od 5. do 13. roku życia.
AW, SP w Ociążu
Napisz komentarz
Komentarze