Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zawody z przyszłością dla młodzieży z przeszłością. Pleszewskie OHP zaczyna rekrutację

Zawody z tradycją i zapotrzebowanie na fachowców wyznaczają kierunki kształcenia. Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie proponuje przyszłym podopiecznym zawody, które dadzą w przyszłości pracę.
Zawody z przyszłością dla młodzieży z przeszłością. Pleszewskie OHP zaczyna rekrutację
Zmian demograficznych nie sposób zatrzymać i nie sposób ich lekceważyć. Społeczeństwo się starzeje, giną więc niektóre zawody rzemieślnicze, których młodzi ludzie nie chcą się uczyć. Nie spada jednak zapotrzebowanie konsumentów na wykonywanie pewnych usług. - Ochotnicze Hufce Pracy, które są nastawione na pomoc młodym ludziom będącym w trudnej sytuacji życiowej dawno temu przewidziały, że wiele  zawodów będzie wracało do łask i pracodawcy będą poszukiwali konkretnych fachowców. Wielkopolska to bardzo dobrze rozwinięty gospodarczo region.  Słynie m.in. z przemysłu meblarskiego, ogrodniczego czy odzieżowego, czyli tych sektorów, w których my kształcimy młodzież. Zapotrzebowanie rynku na rzemieślników jest więc spore  - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum. 
 

Według prognoz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu na 2020 rok, który regularnie  przygotowuje "barometr zawodów", do branż  deficytowych w tej części regionu zalicza się m.in. zawód stolarza, kucharza, fryzjera czy krawca. Poszukiwani są też ogrodnicy i budowlańcy. - Obserwujemy, że ta tendencja od lat jest wzrostowa. Nie wszystko da się zrobić maszynowo, a wiele osób zaczyna doceniać branże hand made. Mam tu na myśli m.in. krawiectwo, które po stolarstwie zaczyna przeżywać też renesans. Obserwujemy również, że rozwija się sektor beauty, do których zalicza się zawód fryzjera. Gastronomia też nie zostaje w tyle, bo pracodawcy wciąż poszukują kucharzy i cukierników - dodaje dyrektor. 

 

Na opiekę i wsparcie w pleszewskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP mogą liczyć ci uczniowie, którzy wymagają wsparcia instytucjonalnego. W podjęciu decyzji o wyborze zawodu młodym ludziom pomagają  doradcy zawodowi, którzy analizują zainteresowania młodego człowieka oraz jego predyspozycje. Główną zasadą OHP jest koncepcja pracy, która jest jednym z głównych czynników socjalizujących młodzież z problemami. Praca i nauka oraz wychowanie w placówce CKiW pozwala młodym ludziom na naukę samodzielności i  odnalezienia się w dorosłym życiu. 
 
AW, CKiW OHP

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A co wyrabiają takie chłystki z rejestracjami PKA, POS, ESI w starych wyjących taradajach? Nie raz jadę ulicą Asnyka, albo Ostrowską 40 km/h bo samochody tyłem wyjeżdżają tamtędy z parkingu, a i ludzie lubią tam przechodzić niekoniecznie na pasach, a tu w lusterku siedzi mi na zderzaku chłystek z fryzurą na wyspę, wciskając się do wyprzedzania i jeszcze coś mamrocząc - bo widać jak jadaczka chodzi, a przecież u nich przez wieś tak się jeździ...Data dodania komentarza: 29.04.2025, 00:37Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: EkonomTreść komentarza: Praw ekonomii nie da się oszukać podobnie jak praw grawitacji. Więcej wolnego musi w perspektywie oznaczać stosowną redukcje zatrudnienia oraz dodatkową intensyfikację akordu, Czy to jest w interesie zatrudnionych? Lepszym i uczciwszym rozwiązaniem są dodatkowe cykliczne wolne godziny pracy czy dni pracy. Socjalizm na siłę raczej to nic dobrego. Hm...Data dodania komentarza: 28.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: Szary PracownikTreść komentarza: 🤔 .....może by tak lewaki ( i reszta miłośników koryta z wiejskiej)jednak pomyśleli o zmniejszeniu wszystkich złodziejskich podatków,składek itp. które są nam wszystkim zabierane z naszych wypłaty??????? Pracownik by się cieszył bo więcej by otrzymywał na rękę , pracodawca by się cieszył bo mniej by go kosztował pracownik, więcej by było konsumpcji, gospodarka by się napędzała...... 🤔🤔🤔 przepraszam mój błąd to jednak nie jest dobry pomysł bo biedni politycy by musieli więcej pracować jak tu nas okraść z naszych pieniędzy.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 22:37Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: HermenegildaTreść komentarza: Trzeba mieć dużego pecha żeby zrobić sobie krzywdę jadąc z dopuszczalną prędkością i walnąć w drzewo. No ale trudno. JUTRO PISZĘ PETYCJĘ o zmniejszenie dopuszczalnej prędkości w miejscu gdzie rosną drzewa przy drodze. Mam nadzieję że znowu przychylą się do mojejgo wniosku pozytywnie tak jak do wniosku o zmianę pierwszeństwa na sukienniczej i Kazimierzowskiej. :)Data dodania komentarza: 28.04.2025, 21:16Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama