Do trzech razy sztuka? Przypomnijmy, że przekształcenie PWSZ w Kaliszu w Akademię Kaliską to stały temat wyborczy. Był podejmowany w maju podczas kampanii do Europarlamentu. Powrócił podczas jesiennej kampanii parlamentarnej. Już wówczas politycy partii rządzącej podkreślali, że „to tylko formalność”. Sprawy potoczyły się jednak zupełnie inaczej i Akademii jak nie było, tak nie ma. Ale teraz ma to się zmienić i to jak zapewnia sam minister nauki i szkolnictwa wyższego – „lada moment”.
- Patriotyzm lokalny, oddziaływanie na region, determinacja, stawianie sobie ambitnych celów – wydaje się, że Państwo zapracowaliście na to, żeby mówić lada moment, bo musimy to sformalizować, ale żeby lada moment mówić o Akademii Kaliskiej – powiedział podczas konferencji prasowej w Auli Collegium Novum PWSZ minister nauki Wojciech Murdzek.
Uczelnia otrzymała niedawno prawo do doktoryzowania na drugim kierunku i dzięki temu spełnia już konieczne wymogi do uzyskania statusu Akademii. Obecnie PWSZ w Kaliszu jest jedyną w Polsce uczelnią zawodową, która ma prawo do nadawania stopnia doktora w dwóch dziedzinach: nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne i nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.
Na początku czerwca parlamentarzyści PiS z Kalisza złożyli ponownie projekt ustawy dot. Przekształcenia PWSZ w Akademię. Identyczne działanie podjął Mariusz Witczak z PO. O wyścigu obu politycznych obozów pisaliśmy TUTAJ
Posłowie PiS Jan Dziedziczak i Jan Mosiński wraz z rektorem PWSZ prof. Andrzejem Wojtyłą krótko po złożeniu projektu ustawy spotkali się z ministrem nauki, by wzmocnić swoje działania w sprawie Akademii. Zaprosili ministra do Kalisza, by osobiście sprawdził przygotowania PWSZ do awansu.
W poniedziałek, 22 czerwca minister odwiedził m.in. Wydział Politechniczny, Centrum Doskonałości Kół Zębatych, Wydział Medyczny z Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej oraz Wydział Nauk Społecznych, gdzie po południu odbyło się spotkanie z mediami.
Minister nauki podkreślał, że jest pod wrażeniem potencjału uczelni. - Wrażenie moje jest takie, że trudno byłoby wskazać drugą uczelnię, która w wymiarze politechnicznym ma tak ścisły związek z przemysłem lokalnym i z gospodarką (…) Wyposażenie, które dzisiaj oglądałem, zarówno części politechnicznej jak i medycznej, naprawdę to jest najwyższy poziom – przyznał Wojciech Murdzek.
Minister zapytany o to, kiedy konkretnie powstanie Akademia Kaliska, wyjaśnił, że oba projekty ustaw (PiS i KO przyp. red.) mają już nadany legislacyjny rytm, ale niewykluczone, że przekształcenie nie odbędzie się wcale w drodze ustawy, czyli głosowania w Sejmie, a przy wykorzystaniu innej metody. - Szukamy metody jeszcze szybszego i skutecznego działania – powiedział minister. - Dzisiejsza wizyta kończy fazę dyskusji. Sądzę, że po krótkiej analizie wszystkich dokumentów prawnych zakomunikujemy datę. Są pomysły na szybkie tempo powołania Akademii Kaliskiej, czyli nie liczymy w tym przypadku lat, a raczej kilka miesięcy. Mogę powiedzieć, że mamy uzgodniony proces przekształcenia uczelni – najszybszy z możliwych. Dla mnie było istotne, aby dzisiaj być w Kaliszu i to jest punkt intensyfikacji pracy.
Dla Miasta wyższy status zawodowej uczelni to większy prestiż i zastrzyk rozwojowy. - 25 lat temu Miasto odegrało dużą rolę w tworzeniu tej uczelni. Wspierało ją finansowo i w kwestii bazy nieruchomości. Liczę na to bardzo mocno, że teraz to uczelnia będzie pomagać rozwijać się Miastu. Jeśli chcemy myśleć o Kaliszu jako o ośrodku bardzo istotnym, ponadregionalnym, motorze napędowym Wielkopolski Południowej musimy posiadać silną uczelnię, która będzie w stanie kształcić studentów nie tylko z Kalisza, ale również z Ostrowa, Pleszewa, Jarocina, Sieradza… bo tak należy patrzeć na zasięg tej uczelni – mówił Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Jan Dziedziczak podkreślał, że powstanie Akademii Kaliskiej to przykład zrównoważonego rozwoju kraju. - Inwestujemy wszędzie. Nie w wielkich ośrodkach, tylko wszędzie, równomiernie, tam gdzie ludzie płacą podatki. Państwo pamięta o każdym i szanuje każdego obywatela. Co oznacza studiowanie w Kaliszu? Co oznacza pozostanie na studiach doktoranckich najzdolniejszych studentów w Kaliszu? To oznacza, że prawdopodobieństwo, że oni tutaj zostaną i będą liderami społeczności wzrasta w sposób trudny nawet do ocenienia – powiedział Jan Dziedziczak.
AG, fot. autor, PWSZ w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze