Reklama
Reklama
Reklama

Minister nauki wizytował PWSZ w Kaliszu. Akademia Kaliska ma powstać „lada moment” ZDJĘCIA

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek wizytował w poniedziałek Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Kaliszu. Bardzo pozytywnie ocenił jej potencjał i zadeklarował, że uczelnia zostanie przekształcona w Akademię Kaliską i to w ekspresowym tempie. I być może wcale nie w drodze ustawy… - Szukamy metody jeszcze szybszej i skuteczniejszej – powiedział w Kaliszu minister.
Minister nauki wizytował PWSZ w Kaliszu. Akademia Kaliska ma powstać „lada moment” ZDJĘCIA

Do trzech razy sztuka? Przypomnijmy, że przekształcenie PWSZ w Kaliszu w Akademię Kaliską to stały temat wyborczy. Był podejmowany w maju podczas kampanii do Europarlamentu. Powrócił podczas jesiennej kampanii parlamentarnej. Już wówczas politycy partii rządzącej podkreślali, że „to tylko formalność”.  Sprawy potoczyły się jednak zupełnie inaczej i Akademii jak nie było, tak nie ma. Ale teraz ma to się zmienić i to jak zapewnia sam minister nauki i szkolnictwa wyższego – „lada moment”.

- Patriotyzm lokalny, oddziaływanie na region, determinacja, stawianie sobie ambitnych celów – wydaje się, że Państwo zapracowaliście na to, żeby mówić lada moment, bo musimy to sformalizować, ale żeby lada moment mówić o Akademii Kaliskiej – powiedział podczas konferencji prasowej w Auli Collegium Novum PWSZ minister nauki Wojciech Murdzek.

Uczelnia otrzymała niedawno prawo do doktoryzowania na drugim kierunku i dzięki temu spełnia już konieczne wymogi do uzyskania statusu Akademii.  Obecnie PWSZ w Kaliszu jest jedyną w Polsce uczelnią zawodową, która ma prawo do nadawania stopnia doktora w dwóch dziedzinach: nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne i nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.

Na początku czerwca parlamentarzyści PiS z Kalisza złożyli ponownie projekt ustawy dot. Przekształcenia PWSZ w Akademię. Identyczne działanie podjął Mariusz Witczak z PO. O wyścigu obu politycznych obozów pisaliśmy TUTAJ

Posłowie PiS Jan Dziedziczak i Jan Mosiński wraz z rektorem PWSZ prof. Andrzejem Wojtyłą krótko po złożeniu projektu ustawy spotkali się z ministrem nauki, by wzmocnić swoje działania w sprawie Akademii. Zaprosili ministra do Kalisza, by osobiście sprawdził przygotowania PWSZ do awansu.

W poniedziałek, 22 czerwca minister odwiedził m.in. Wydział Politechniczny, Centrum Doskonałości Kół Zębatych, Wydział Medyczny z Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej oraz Wydział Nauk Społecznych, gdzie po południu odbyło się spotkanie z mediami.

Minister nauki podkreślał, że jest pod wrażeniem potencjału uczelni. - Wrażenie moje jest takie, że trudno byłoby wskazać drugą uczelnię, która w wymiarze politechnicznym ma tak ścisły związek z przemysłem lokalnym i z gospodarką (…) Wyposażenie, które dzisiaj oglądałem, zarówno części politechnicznej jak i medycznej, naprawdę to jest najwyższy poziom – przyznał Wojciech Murdzek.

Minister zapytany o to, kiedy konkretnie powstanie Akademia Kaliska, wyjaśnił, że oba projekty ustaw (PiS i KO przyp. red.) mają już nadany legislacyjny rytm, ale niewykluczone, że przekształcenie nie odbędzie się wcale w drodze ustawy, czyli głosowania w Sejmie, a przy wykorzystaniu innej metody.  - Szukamy metody jeszcze szybszego i skutecznego działania – powiedział minister. - Dzisiejsza wizyta kończy fazę dyskusji. Sądzę, że po krótkiej analizie wszystkich dokumentów prawnych zakomunikujemy datę. Są pomysły na szybkie tempo powołania Akademii Kaliskiej, czyli nie liczymy w tym przypadku lat, a raczej kilka miesięcy. Mogę powiedzieć, że mamy uzgodniony proces przekształcenia uczelni – najszybszy z możliwych. Dla mnie było istotne, aby dzisiaj być w Kaliszu i to jest punkt intensyfikacji pracy.

Dla Miasta wyższy status zawodowej uczelni to większy prestiż i zastrzyk rozwojowy. - 25 lat temu Miasto odegrało dużą rolę w tworzeniu tej uczelni. Wspierało ją finansowo i w kwestii bazy nieruchomości. Liczę na to bardzo mocno, że teraz to uczelnia będzie pomagać rozwijać się Miastu. Jeśli chcemy myśleć o Kaliszu jako o ośrodku bardzo istotnym, ponadregionalnym, motorze napędowym Wielkopolski Południowej musimy posiadać silną uczelnię, która będzie w stanie kształcić studentów nie tylko z Kalisza, ale również z Ostrowa, Pleszewa, Jarocina, Sieradza… bo tak należy patrzeć na zasięg tej uczelni – mówił Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Jan Dziedziczak podkreślał, że powstanie Akademii Kaliskiej to przykład zrównoważonego rozwoju kraju.  - Inwestujemy wszędzie. Nie w wielkich ośrodkach, tylko wszędzie, równomiernie, tam gdzie ludzie płacą podatki. Państwo pamięta o każdym i szanuje każdego obywatela. Co oznacza studiowanie w Kaliszu? Co oznacza pozostanie na studiach doktoranckich najzdolniejszych studentów w Kaliszu? To oznacza, że prawdopodobieństwo, że oni tutaj zostaną i będą liderami społeczności wzrasta w sposób trudny nawet do ocenienia – powiedział Jan Dziedziczak.

AG, fot. autor, PWSZ w Kaliszu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 8 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ProsteTreść komentarza: Dlatego nie powinno być ŻADNYCH mieszkań komunalnych. Nie stać kogoś na własne, to sobie wynajmuje, nie stać na wynajmowane, to idzie do pracy, żeby było stać. Nie chce pracować, niech śpi na ulicy. Proste.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 12:02Źródło komentarza: Pożar i ewakuacja w centrum. W mieszkaniu były dzieciAutor komentarza: KTreść komentarza: Kamienice są piękne, ale zaniedbane przez właścicieli nieruchomości. Druga sprawa, że patologia dostaje mieszkania i dodatkowo je niszczą jeszcze bardziej. A kominiarz kiedy tam był ostatni raz? Kratki we nie zakryte?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 11:37Źródło komentarza: Pożar i ewakuacja w centrum. W mieszkaniu były dzieciAutor komentarza: AdamTreść komentarza: A Ostrów nie? Przecież to miasto ruina. Upadające, zadłużone po kokardę. Jestem zaskoczony, że w zestawieniu nie ma Ostrowa. Moim zdaniem ma się on znacznie gorzej niż wymieniony Konin. W Ostrowie nic nie ma. Firmy się zamykają, stref gospodarczych brak. I to 200 mln zadłużenia bo wszystko robią Z KREDYTÓW.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 11:26Źródło komentarza: Pieniądze dla „upadających miast”. Te samorządy mają kłopotyAutor komentarza: RTreść komentarza: Dino zazwyczaj zatrudnia na wioskach a tam najniższa krajowa dla Pań w ciut wyższym wieku to rarytas więc chętnie znajdują chętnych. Autor tekstu pewnie wziął średnie wynagrodzenie z poprzedniego roku.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 10:40Źródło komentarza: To tutaj powstanie kolejny market. Znamy szczegóły inwestycji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama