Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wyścig o Akademię Kaliską. KO i PiS złożyły swoje projekty ustaw w sprawie awansu PWSZ

Kto pierwszy, ten lepszy. Nie zawsze w życiu ta zasada się sprawdza, ale w polityce owszem. Po jesiennym falstarcie z Akademią Kaliską, politycy robią drugie podejście. Tylko problem w tym, że powstały dwa projekty ustaw. Jeden autorstwa PiS, drugi PO. Obie partie zapewniają, że chcą działać dla dobra uczelni ponad podziałami, ale kończy się to tym, że PiS oskarża Mariusza Witczaka o plagiat, a polityk Platformy uważa, że to „czepialstwo”. Projekty ustaw o Akademii mamy zatem aż dwa, ale Akademii od lat, ani jednej.
Wyścig o Akademię Kaliską. KO i PiS złożyły swoje projekty ustaw w sprawie awansu PWSZ

Historia wraca jak bumerang. Temat Akademii był podnoszony przez polityków Prawa i Sprawiedliwości w kampanii do europarlamentu. Później przed wyborami parlamentarnymi było wiele zapewnień, było przekazanie budynku po byłym banku tak, by Akademia Kaliska miała odpowiednią siedzibę. Najważniejsi politycy rządzący, odwiedzając w kampanii wyborczej Kalisz podkreślali swoje pełne poparcie dla awansu kaliskiej PWSZ. - Po wyborach ustanowimy tutaj Akademię, a myślę, że w przyszłości będzie uniwersytet, a myślę, że w jeszcze dalszej przyszłości będzie tu wydział lekarski – mówił Stanisław Karczewski z PiS, ówczesny marszałek Senatu.

I miało być głosowanie- formalność. O 180 stopni wszystko odwróciło się tuż po wyborach. Specjalna ustawa inicjująca powstanie Akademii nie wyszła z komisji pod sejmowe głosowanie. A posłowie PiS-u i PO wzajemne się obwiniali za klęskę projektu. Gwóźdź do trumny inicjatywy przybiła opinia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa  Wyższego. - W ocenie MNiSW projekt ustawy stanowił sztuczną ingerencję w system szkolnictwa wyższego, stwarzając fikcję akademickości uczelni zawodowej.  (...) – przekazywało w komunikacie Ministerstwo.

„Jeśli się pośpieszymy…”

Teraz przyszło nowe otwarcie. W miniony piątek poseł PO, Mariusz Witczak poinformował w mediach społecznościowych, że składa projekt ustawy w sprawie przekształcenia PWSZ w Akademię Kaliską. I jeśli dokument uzyska poparcie parlamentarzystów, uczelnia może stać się Akademią jeszcze w tym roku. - Jeśli się pospieszymy, realne efekty zobaczymy już w październiku – zapowiada Witczak.

- Szkoła wykonuje solidną pracę, bo przygotowuje się do bycia uczelnią, która będzie miała wszelkie uprawnienia związane z akademickością. I teraz starała się przez ostatnie miesiące o zgodę na kształcenie na studiach doktoranckich w kolejnej dyscyplinie, w naukach humanistycznych, w nauce o bezpieczeństwie. Te wszystkie działania zbliżają uczelnię, ale procedury są bardzo długie, bo muszę państwu powiedzieć, że można mieć nawet na kilku dyscyplinach kształcenie doktoranckie i to będzie zgoda martwa, to będzie tylko wewnętrzna satysfakcja uczelni. Bo dopóki nie będzie to uczelnia o statucie akademickim, nie będzie mogła tego prawa realizować. Przed szkołą będzie długi proces ewaluacji – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Mariusz Witczak.

Zdziwieni i zniesmaczeni

Spotkanie z dziennikarzami w biurze Koalicji Obywatelskiej zwołano na 11:00, a wcześniej – na 10:30 – na konferencję prasową zaprosili Jan Mosiński i Jan Dziedziczak z PiS. Politycy przekazali, że w piątek, 5 czerwca złożyli już własny projekt ustawy w sprawie Akademii. Dokument był uzgadniany z rektorem PWSZ, prof. Andrzejem Wojtyłą, a prace nad nim trwały już od kilku miesięcy. Tylko, że jak podkreślali posłowie prawicy, nie chwalili się tym. Przekazali także, że ich projekt ustawy ma wszystkie niezbędne opinie formalno-prawne i naukowe (Biura Analiz Sejmowych, Konferencji Rektorów Akademickich, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego i pozytywną decyzję centralnej komisji ds. nadawania tytułów i stopni naukowych).

- Tymczasem po złożeniu przez nas ustawy w Sejmie, nagle po południu dowiadujemy się, że poseł Witczak zamierza złożyć ustawę o Akademii Kaliskiej, chociaż ona jest już złożona przez nas. (…) Tak wygląda wsparcie parlamentarzystów opozycji… To pewne posumowanie, bardzo smutne, jak wygląda debata publiczna w Polsce i Kaliszu – mówi Jan Dziedziczak, poseł PiS, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą.

Poseł Jan Mosiński powiedział, że jest „zdziwiony i zniesmaczony” działaniem Mariusza Witczaka.

- Inicjatywa posła Witczaka jest niepotrzebna. Jeśli chciał włączyć się w nasze prace, przecież my się znamy, mówimy sobie cześć, dzień dobry na korytarzach sejmowych. Co stało na przeszkodzie, żeby zapytać nas, na jakim etapie są nasze prace? – dodaje Jan Mosiński.

Oskarżenia o plagiat

Posłowie PiS-u uważają, że stworzony przez Mariusza Witczaka projekt ustawy najprawdopodobniej jest plagiatem ich projektu, bo znajdują się w nim identyczne sformułowania. Jak podaje Jan Mosiński – plagiat jest przestępstwem ściganym z urzędu, dlatego sprawa może trafić do organów ścigania.

- W chwili obecnej analizujemy ten materiał. Poczekamy, aż PO złoży swój projekt do pani marszałek i wówczas będziemy mogli porównać cały ten projekt ustawy i zobaczyć, ile jeszcze części z tego skopiowano, splagiatowano – mówi Jan Mosiński.

Z kolei Mariusz Witczak do zarzutów o plagiat podchodzi z dystansem. - Jak słyszę o takim czepialstwie, to wiem, że tam pod spodem buzuje, tam są złe emocje (...) Nie ma przy pisaniu ustaw takiej kategorii jak prawo autorskie albo zarezerwowane zdania czy słowa – uważa Mariusz Witczak.

„Ponad podziałami”

Przedstawiciele obu obozów politycznych zapewniają oczywiście, że sprawa Akademii powinna ich łączyć. - Ja nie chcę tego projektu traktować jako projektu konfliktowego, jako pałki politycznej – mówi Mariusz Witczak.

- Co stało na przeszkodzie, żeby (poseł Witczak przyp. aut.) zapytał nas, na jakim etapie są nasze prace i powiedzieć: panowie możemy się różnić politycznie, ale sprawa Akademii Kaliskiej powinna być może ponad podziałami politycznymi – wskazywał Jan Mosiński.

A wracając do faktów: na koniec kwietnia PWSZ uzyskała prawo do doktoryzowania w drugiej dziedzinie: nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Wcześniej uczelnia otrzymała takie prawo w dziedzinie nauk medycznych w dyscyplinie nauk o zdrowiu. Teraz PWSZ spełnia jeden z ważniejszych wymogów koniecznych do przekształcenia w Akademię: doktoryzowania na przynajmniej dwóch kierunkach.

Na wtorek, 9 czerwca parlamentarzyści PiS-u mają zaplanowane spotkanie z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, Wojciechem Murdzkiem. Zgodnie z procedurami, oba projekty ustaw powinny trafić pod obrady stosownej komisji. A pod głosowanie Sejmu może dostać się tylko jeden.

Agnieszka Gierz, Agnieszka Walczak, fot. AG, AW, archiwum

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/