Obecne prace na terenie parku Radolińskich zauważyć można przy drodze prowadzącej od pałacu do ulicy Poznańskiej, wzdłuż bloku, który dawnej był gorzelnią. - Tu została rozebrana nawierzchnia asfaltowa, murek, który oddzielał drogę od dużego stawu oraz metalowe ogrodzenie oddzielające drogę od strony małego stawu - zapewne pozostałości z lat 70.– informuje Marzena Jeleniewska-Jankowska, kierownik referatu zieleni miejskiej w jarocińskim magistracie. W tym miejscu wykonana już została nawierzchnia z kostki granitowej. Ten sam materiał wykorzystano na ścieżce biegnącej od bloku do Skarbczyka.
Intensywne prace trwają także za pałacem Radolińskich. Do tej pory teren ten był niedostępny dla mieszkańców. Po modernizacji, na tyłach pałacu będzie można spacerować odtwarzanymi zgodnie z historycznym układem ścieżkami. Wszystkie będą miały przepuszczalną, naturalną nawierzchnię z kruszywa kamiennego. Dzięki temu alejki nawet w deszczowe dni mają być suche. - Z racji historycznego charakteru parku przy nawierzchniach przepuszczalnych zamiast betonowych krawężników wprowadzane zostaną obrzeża stalowe, co oddaje charakter historyczny parku – informuje Marzena Jeleniewska-Jankowska.
Na tarasie południowym zagospodarowany zostanie ogród różany. Posadzone tam zostaną róże „Matador”, szałwia i bukszpanowe żywopłoty, a sezonowo wystawiane będą rośliny w donicach. Poza nowymi nawierzchniami, w parku wprowadzone będą nowe nasadzenia, zagospodarowane zostaną łąki kwietne, a dopełnieniem całości będzie mała architektura. - Południowa część Parku Radolińskich zmienia swoje oblicze - zachwyca się realizacją gminnej inwestycji burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.
Realizacja zadania dofinansowana została ze środków unijnych i jest częścią ogromnego projektu „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie obejmujący parki, skwery i zieleń przyuliczną, który od ponad 2 lat konsekwentnie wykonuje samorząd gminy Jarocin.
AW, UMiG w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze