Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

75. rocznica mordu w Winiarach

Las Winiarski jest miejscem co najmniej kilku egzekucji, których dopuścili się hitlerowcy w latach 1939-1940. W tej części Kalisza rozstrzelano w tym okresie około 700 osób. 14. grudnia 1939 roku z Lesie Winiarskim zginęło także 23 mieszkańców powiatu ostrowskiego. Dzisiaj uczczono ich pamięć złożeniem kwiatów i zniczy przy tablicy upamiętniającej tę tragedię.  
75. rocznica mordu w Winiarach

Kilka tygodni po wybuchu wojny i zajęciu Ostrowa Wielkopolskiego okupanci postanowili aresztować wybitnych działaczy społecznych i politycznych. Powstańcy wielkopolscy, nauczyciele, rzemieślnicy i przedstawiciele władz zostali osadzeni w więzieniu. Wielu z nich liczyło, że zatrzymanie ma charakter przejściowy. Aż do 14. grudnia. - Tego dnia pobudka była o godzinę wcześniej niż zwykle, osadzeni zostali przewiezieni do sądu. Z wyjątkiem jednej osoby, która okazała się osobą przypadkową, wszyscy zostali skazani na śmierć – mówi Tomasz Ławniczak, wicestarosta ostrowski.

Tego samego dnia wszyscy zostali rozstrzelani w Lesie Winiarskim. Co roku przedstawiciele władz Ostrowa, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i członkowie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Ostrowie Wielkopolskim oddają cześć ich pamięci.

Ewelina Samulak, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama