Pierwsze odzyskane surowce do produkcji nawozów powinny być wykorzystywane w jarocińskich parkach i trawnikach za mniej więcej rok. Trzy miesiące potrwa rozruch technologiczny instalacji do odzyskiwania fosforu z osadów ściekowych, a kolejne dwanaście uzyskanie decyzji nawozowej. – Jarocin w tej chwili będzie na mapie czwartym miastem po Londynie, Amsterdamie i Madrycie, które będzie odzyskiwało ze ścieków pożyteczny nawóz - fosfor. Jesteśmy dumni, że możemy podjąć się tych działań i zapewniamy, że zrealizujemy tę inwestycję, tę modernizację w terminie – wyjaśnia Tadeusz Krężelewski, prezes zarządu firmy, która jest odpowiedzialna za montaż odpowiednich urządzeń.
Montaż pionierskiej w Polsce instalacji jest ostatnim etapem pierwszej części modernizacji oczyszczalni ścieków. - Z uwagi na tak dużą skalę inwestycji i na stan zaawansowania poszczególnych etapów zdecydowaliśmy się, żeby tę inwestycję podzielić na trzy części – wyjaśnia Arkadiusz Bloch, wiceprezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Jarocinie. - Jesteśmy w trakcie wyłaniania najkorzystniejszej oferty na wykonawców dwóch kolejnych etapów inwestycji i miejmy nadzieję, że w trzecim kwartale wszystkie umowy na całą modernizację będą podpisane, co gwarantuje, że ta inwestycja nie jest zagrożona terminowo, ani finansowo. Nie ma zagrożenia do utraty potężnego dofinansowania unijnego – dodaje.
Wartość zamówienia dotycząca budowy instalacji odzysku fosforu - to kwota 8. 900.000 zł netto. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
AW, UMiG w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze