Quest to gra terenowa. Uczestnicy przemierzają wyznaczony przez twórców nieoznakowany szlak kierując się wskazówkami zamieszczonymi w ulotce questowej. Na końcu zazwyczaj umieszczona zostaje pieczątka, której stempel na ulotce potwierdza przejście trasy i ukończenie gry.
W queście nieznane miejsca oraz historie związane z daną miejscowością przedstawiane są w atrakcyjny, ciekawy sposób za pomocą zagadek, wskazówek, zadań za pomocą rymowanego tekstu. Dzięki takiemu ich zaprezentowaniu uczestnik zwraca uwagę na wyjątkowość tych miejsc. Często musi też rozwiązać zagadkę dotyczacą wskazanego punktu.
Prace w pleszewskiej bibliotece związane z opracowaniem i wydaniem questu rozpoczęto w czerwcu bieżącego roku. - Wytyczono szlak rowerowej wędrówki i z licznych atrakcji turystyczno-historycznych wybrano kilkanaście, które znalazły się w ostatecznej wersji questu. Po opracowaniu wierszowanego tekstu nastąpiło testowanie trasy, czyli sprawdzanie czy wskazówki zawarte w ulotce są zrozumiałe i poprawne - informuje Anna Bogacz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie.
W pracach nad stworzeniem questu wspierali bibliotekę przewodnicy turystyczni - Aleksandra Warczyńska i Marcin Czerwiński. Opracowaniem graficznym zajęła się Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a ulotkę wydano w serii „Wielkopolskie Questy”.
Quest „Rowerowa wyprawa w przeszłość Pleszewa i okolic” pozwala na poznanie ciekawostek historyczno-przyrodniczych wzdłuż 28 kilometrowej trasy Pleszew - Kowalew – Fabianów – Lutynia – Suchorzew – Pleszew.
Trasa rozpoczyna się przy bibliotece - na zrewitalizowanych terenach wokół byłego dworca PKP. Mini-opowieści zawarte w queście dotyczą m.in. historii kolei w Pleszewie, zadrzewień śródpolnych w gminie Dobrzyca czy kościołów w Lutyni i Kowalewie.
Okazją do zaprezentowania questu szerokiej publiczności był wykład pt. „Historia, ludzie, miejsca – questowanie” Aleksandry Warczyńskiej - specjalistki ds. informacji turystycznej i regionalnej w Pracowni Krajoznawczej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Warto przypomnieć, że biblioteka opracowała i wydała dotychczas już dwa questy związane z Pleszewem. „Wędrówki śladami historii” WIĘCEJ oraz „Śladami pleszewskiego 70 Pułku Piechoty” z uwagi na przeprowadzane w Pleszewie remonty ulic zostały chwilowo zawieszone.
Opracowanie i wydanie 1500 ulotek questowych zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu “Promocja czytelnictwa”.
Ulotkę questową można otrzymać bezpłatnie w bibliotece publicznej przy ul. Kolejowej 1, można ją także pobrać ze strony internetowej biblioteki www.biblioteka.pleszew.pl
AW, Anna Bogacz, rzecznik prasowa UMiG w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze