Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wyszukiwarka śmieci. Pleszewianom problematyczne odpady pomaga segregować strona internetowa

Segregacja śmieci – chociaż obowiązuje od miesięcy, to nadal wyższa szkoła jazdy. Jeśli z podstawowymi odpadami jakoś sobie radzimy to wiele z nich sprawia, że stoimy nad koszami i zastanawiamy się, do którego wrzucić opakowanie, fragment zepsutego urządzenia, czy element odzieży. Swoim mieszkańcom naprzeciw wychodzą władze Pleszewa. Miasto stworzyło wirtualny przewodnik po śmieciach. Wystarczy wpisać ten problemowy w wyszukiwarkę i otrzymujemy podpowiedź, do którego kubła go wrzucić.

Po kliknięciu na obrazek przeniesiecie się na stronę i sprawdzicie, jak to działa

Strona to kompleksowe kompendium dotyczące segregacji śmieci, która obowiązuje od początku tego roku. Mieszkańcy znajdą na niej informacje ogólne związane z dzieleniem odpadów na konkretne frakcje – niebieską, żółtą, zieloną czy brązową, ale też dowiedzą, co zrobić ze śmieciami problematycznymi oraz dlaczego warto zwracać uwagę, czy część z nich można sprzedać lub wymienić.

Jednak najważniejsza i najpraktyczniejsza jest wyszukiwarka konkretnych odpadów. Papierek od cukierka, trzonek od noża, a może drewniany karnisz lub odpad złożony z różnych materiałów? Tam mieszkańcy Pleszewa znajdą odpowiedź, do którego pojemnika takie śmieci powinny trafić. - Widzieliśmy potrzebę stworzenia takiej strony, ponieważ mieszkańcy nadal zgłaszają problemy z segregacją – nie wiedzą często, do jakiego pojemnika lub worka zakwalifikować opad. Wyszukiwarka jest na bieżąco uzupełniana i tutaj liczymy na współpracę mieszkańców. Jeśli nie będzie danego odpadu w bazie, liczymy że pleszewianie nam ten fakt zgłoszą. Wyszukiwarka daje taką możliwość. Ponadto strona jest dedykowana gospodarce odpadami, mieszkańcy znajdą więc tam wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu – wyjaśnia Anna Bogacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Pleszew. - Wykonanie takiej strony własnymi siłami to przede wszystkim duża oszczędność w kosztach, ale i samodzielność w administrowaniu nią. Mamy nadzieję, że będzie to pomocne narzędzie w segregacji odpadów.

Praca nad stroną trwała około 3 tygodni. Jest to autorskie dzieło pracowników urzędu. Merytorycznie zaangażowana była Angelika Sołtysiak – kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami. Graficznie opracował ją Marcin Konieczny z Biura Prasowego, pomocą wykazali się także informatycy UMiG w Pleszewie.

W bazie znajduje się około 450 odpadów.

AW, UMiG w Pleszewie, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama