Budowa parku wodnego jest jednym z wielu zadań zaplanowanych w ramach umowy, jaką Ostrów Wielkopolski podpisało z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Według wstępnej koncepcji powstanie basen sportowy, basen rekreacyjny, basen do nauki pływania, zespół saun i SPA, zaplecze socjalne i biurowe, przebieralnia, a także szatnia. - Zostanie zagospodarowany także teren i zostaną zastosowane optymalne rozwiązania dla systemów odnawialnych źródeł energii, wentylacji mechanicznej z rekuperacją, instalacja fotowoltaiczna i odzyskiwania ciepła z zużytej wody – wyjaśnia Artur Kołaciński z Biura Prasowego UM w Ostrowie Wielkopolskim.
Wartość całej inwestycji to 50 milionów złotych. Dofinansowanie z EBI to 12 milionów złotych. W 2017 roku w Ostrowie Wielkopolskim oddano do użytku zmodernizowany (po trwających ponad rok pracach) otwarty basen miejski, czyli trzy niecki – pływacka, rekreacyjna i dziecięca, a w nich sporo urządzeń dostarczających dodatkowych wrażeń i atrakcji. Zagospodarowano także teren wokół, gdzie powstała m.in. plaża oraz budynki. Całość kosztowała 5 milionów złotych Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ
Niebawem Ostrów Wielkopolski wzbogaci się o nowoczesną halę widowiskowo – rekreacyjną. W obiekcie będzie w sumie 5000 tysięcy miejsc siedzących – łącznie z parkietem. W trakcie meczów o połowę mniej. Pierwszy mecz zaplanowano na ten rok. Oczywiście wszystko będzie zależeć od rozwoju pandemii koronawirusa.
Jeśli powstanie kolejny obiekt, czyli park wodny, Ostrów Wielkopolski będzie jednym z miast w regionie o lepszym zapleczu sportowym. Zgodnie z umową z EBI inwestycje mają zostać zrealizowane do 2023 roku.
To jedna z planowanych inwestycji w ramach Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego. - Przed nami Wielki Program Rozwoju Miasta do 2023 roku na 250 000 000 złotych, z czego środki zewnętrzne z EBI stanowią 110 000 000 złotych. Środki te zostaną w całości przekazane na inwestycje w mieście – informuje Biuro Prasowe Miasta Ostrów Wielkopolski.
Zaciągnięcie kredytu w wysokości 110 mln zł wzbudziło spore kontrowersje wśród radnych opozycyjnych w Ostrowie, władze miasta tłumaczą, że taka decyzja pozwoli na szybszy rozwój miasta i realizację inwestycji, których Ostrów Wlkp. nie byłby w stanie przeprowadzić tylko z własnych środków.
Ostrowski Ekspres Inwestycyjny to aż 100 zadań inwestycyjnych. W ramach Wielkiego Programu Rozwoju Miasta do 2023 roku zrealizowane zostaną inwestycje edukacyjno – opiekuńcze, inwestycje społeczne, budowy dróg, chodników i ścieżek rowerowych, inwestycje ekologiczne, inwestycje sportowe i rekreacyjne, rewitalizacja przestrzeni miejskiej oraz budowa parku wodnego.
Wśród 100 zadań Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego znajdują się m.in.:
1. Północny Odcinek Ramy Komunikacyjnej: zadanie obejmuje kontynuację budowy ramy komunikacyjnej miasta, projekt zakłada wykonanie jezdni, chodników, dróg rowerowych, oświetlenia i niezbędnej infrastruktury na odcinku 1 750 metrów.
Wartość zadania – 12 600 000 złotych
Dofinansowanie EBI – 4 000 000 złotych
2. Kompleksowa modernizacja schroniska dla bezdomnych zwierząt: obejmuje przebudowę istniejącego obiektu oraz m.in. budowę kociarni, placów zabaw dla czworonogów, wybiegów, nowych kojców, kociarni, pokoju do adopcji.
Wartość zadania – 5 300 000 złotych
Dofinansowanie EBI – 5 000 000 złotych
3. Kolejny dom dla seniorów: Centrum dla seniorów oferować będzie wsparcie, opiekę i pielęgnacje. Dom będzie przeznaczone do pobytu dziennego.
Wartość zadania: 1 840 000 zł
Dofinansowanie EBI: 1 800 000 zł
4. Program budowy mieszkań „Integracja międzypokoleniowa”: program przewiduje budowę wielorodzinnych budynków mieszkaniowych dla rodzin z dziećmi oraz osób w wieku 65+. Założeniem jest integracja międzypokoleniowa, wzajemne wsparcie i współpraca w codziennym funkcjonowaniu oraz wzajemna opieka.
Wartość zadania – 5 mln złotych
Dofinansowanie EBI – 5 mln złotych
5. Budowa Ostrowskiego Parku Wodnego: dokumentacja projektowa przewiduje budowę basenu sportowego, basenu rekreacyjnego, basenu do nauki pływania, zespołu saun i SPA, zaplecza socjalnego i biurowego, przebieralni, szatni oraz zagospodarowanie terenu i optymalne rozwiązania dla systemów odnawialnych źródeł energii, a także wentylację mechaniczną z rekuperacją, instalację fotowoltaiczną i odzysk ciepła z zużytej wody
Wartość zadania – 50 000 000 złotych
Dofinansowanie EBI – 12 000 000 złotych
AW, zdjęcia: pixabay, UM w Ostrowie Wielkopolskim
Napisz komentarz
Komentarze