Według detektorystów, którzy otrzymali zezwolenie od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na przeszukiwanie terenu wokół dworku, badania pozwolą na odnalezienie sporej ilości artefaktów. Przede wszystkim tych mówiących o zwyczajach panujących we dworze. - Ta zgoda pozwala nam na poszukiwanie detektorami, wykrywaczami metali. Z doświadczenia, jakie posiada nasze stowarzyszenie, wiemy, że takie rzeczy codziennego użytku wokół takich dworków się pojawiają, one będą tutaj. Te regały będą wypełniać się rzeczami, które były związane z rodziną Oxnerów – zakłada Andrzej Mikołajczyk, jeden z detektorystów, który będzie uczestniczyć w badaniach.
Poszukiwacze przeszłości mają też nadzieję na odnalezienie pamiątek niezwykłych. Szczególnie jednej, związanej z powstańczymi czasami, kiedy to w dworku stacjonował oddział dowodzony przez Józefa Oksińskiego. - Osobiście marzy mi się kosa powstańcza kosyniera – zdradza cel swoich poszukiwań Andrzej Padewski. - Wiemy, że pod dowództwem Józefa Oksińskiego, który prowadził na Kalisz powstańców, żeby wyzwolić kraj spod okupacji rosyjskiej, stoczono tu bitwy i potyczki. Takie artefakty na pewno by spowodowały, że to miejsce, że muzeum zyskałoby szerszy wydźwięk. To zawsze cieszy, jeżeli z przeszłości coś się znajduje.
Liczą na to władze Kuźnicy Grabowskiej oraz Muzeum Elementarza, które od ponad dekady mieści się w dawnym dworze Oxnerów. I nie jest to przypadek, że właśnie w tym miejscu można obejrzeć prawie wszystkie wydania polskie książki Mariana Falskiego, ale też podobne podręczniki z różnych zakątków świata WIĘCEJ.
Autor był zięciem właścicieli posiadłości i często u nich gościł. Stąd Muzeum Elementarza, a być może niebawem w jednej z izb zostaną wyeksponowane pamiątki po Oxnerach. - Historia rodziny Oxnerów nie jest do końca poznana i liczymy, że dzięki projektowi uda się odkryć kilka zagadek z ich życia – mówią zgodnie Ewa Maląg, dyrektor placówki, a także Konrad Kuświk, wójt gminy Kraszewice.
Badania rozpoczęły się w pierwszy weekend października i potrwają dwa lata.
AW, zdjęcia Muzeum Elementarza w Kuźnicy Grabowskiej
Napisz komentarz
Komentarze