Zmiana ustawy „Prawa o aktach stanu cywilnego” miała wejść w życie dzisiaj. Nowe przepisy mają ułatwić zawieranie małżeństw poza urzędem. Do tej pory ceremonia mogła odbywać się w innym miejscu w wyjątkowych sytuacjach. - Zdarzało się nam, że udzielałyśmy ślubu w szpitalu czy Zakładzie Karnym – mówi Ewa Korach, naczelnik Urzędu Stanu Cywilnego w Kaliszu.
Kaliszanie dopytywali o możliwość zawarcia związku w miejscu, gdzie odbywa się wesele, ale kaliski USC takiego ślubu nie udzielał. - Najczęściej pary dopytywały o pałac w Tłokini Kościelnej, a to już gmina Opatówek i decyzja o udzieleniu ślubu w tamtym miejscu należy do tamtejszego urzędu. My możemy udzielić ślubu poza wyznaczonym do tego miejscem tylko na terenie Kalisza – wyjaśnia Ewa Korach.
Do tej pory konieczne były nadzwyczajne okoliczności, a ślub mógł być udzielony tylko w odpowiednim, godnym otoczeniu. - Po zmianie przepisów na ślub poza urzędem nie trzeba będzie mieć specjalnej zgody. Wystarczy informacja, że młoda para chce go zawrzeć, jednak uroczysty charakter miejsca będzie musiał być zachowany – dodaje naczelnik USC w Kaliszu.
W samym Kaliszu nie było do tej pory przypadków, kiedy przyszli małżonkowie chcieli zawrzeć ślub w miejscu innym niż Villa Calisia. Ślub w urzędzie to koszt 84 złotych. Za ten poza USC trzeba będzie zapłacić już tysiąc złotych.
Zmiana ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego wchodzi w życie 1 marca 2015 roku, a nie 1 stycznia 2015 roku. Dotyczy ona nie tylko zawaierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego, ale też nadawaniu dziecku obco brzmiącego imienia. Reguluje też kwestię nowych dowód osobistych.
AW, zdjęcie internet
Napisz komentarz
Komentarze