Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rewitalizacja Ostrowa Wielkopolskiego: odkryto ludzkie szczątki

Budowali fontannę, a znaleźli ludzkie szczątki oraz fragmenty przedmiotów, które pochodzą jeszcze sprzed powstania Ostrowa Wielkopolskiego. Cmentarzysko na placu Rowińskiego nie jest zaskoczeniem. Teren inwestycji znajduje się na przykościelnym placu, a wiadomo, że przed wiekami pochówki odbywały się w ich sąsiedztwie.
Rewitalizacja Ostrowa Wielkopolskiego: odkryto ludzkie szczątki

Fontanna to jeden z elementów rewitalizacji Ostrowa Wielkopolskiego. Wodotrysk powstaje w zabytkowej części miasta w sąsiedztwie konkatedry. Kościół został wybudowany w 1782 roku, ale wiadomo, że inna świątynia stała w tym miejscu już w XV wieku, więc w czasach kiedy pochówki odbywały się na cmentarzach zlokalizowanych w obrębie miejsc modlitwy. - Dopiero w latach 80-tych XVIII wieku odstępowano od takiego grzebania zmarłych i ze względów sanitarnych zakładano cmentarze poza miastem – wyjaśnia Witold Banach, dyrektor ostrowskiego muzeum.

W Ostrowie Wielkopolskim taki cmentarz powstał przy ul. Wrocławskiej. I funkcjonuje tam do dzisiaj jako najstarsza miejska nekropolia w Polsce. Najprawdopodobniej odkryte szczątki pochodzą z pierwszego cmentarza, który powstał w XV wieku wraz z pierwszym kościołem. - Oprócz szczątek odkryto przedmioty z metalu mogące pochodzić z wyposażenia grobów lub będące elementami trumien – zdradza Grzegorz Gmyrek, archeolog czuwający nad pracami.  - Wykopaliśmy też przedmioty wykonane z gliny, czyli ceramikę w tym pradziejową, która może świadczyć, że dużo wcześniej, przed powstaniem miasta było tu osadnictwo ludzkie – stwierdza.

Wszystkie prace budowlane związane z rewitalizacją centrum Ostrowa Wielkopolskiego odbywają się pod okiem konserwatora zabytków. Szczątki oraz wykopane na cmentarzysku przedmioty zostały przekazane do dalszych badań. W tym antropologicznych. - Dzięki nim dowiemy się, jak przed wiekami żyli mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, jaki tryb życia prowadzili, na co chorowali i w końcu jak i na co umierali oraz w jakim wieku – dodaje Mikołaj Kostka, pierwszy zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.  

Rewitalizacja śródmieścia to jedna z największych miejskich inwestycji w tej kadencji. W jej ramach została wyremontowana sala sesyjna oraz odnowione amfiteatr w Parku Miejskim i ogródki jordanowskie. Najpoważniejsza część przedsięwzięcia to prace modernizacyjne ulic od Placu Rowińskiego, przez ulicę Wiosny Ludów po deptak przy ulicy Kolejowej.

W ramach prac zostaną położone nowe nawierzchnie, będzie zreorganizowany ruch i miejsca parkingowe. Koszt tych to ponad 8,5 miliona. Całości 11 milionów z czego połowę miasto pozyskało z programów zewnętrznych.

AW, zdjęcia UM w Ostrowie Wielkopolskim


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama