Józef Tylus – doktor nauk medycznych, literat, w 2012 roku wyróżniony tytułem Honorowy Przyjaciel Kalisza.
Urodził się w 1922 roku w Antolinie koło Janowa Lubelskiego. W Lublinie ukończył studia medyczne, po których przeniósł się do Kalisza. W 1960 roku objął posadę dyrektora Szpitala Powiatowego w Kościanie. Po przejściu na emeryturę w 1981 roku wrócił do Kalisza, gdzie zaangażował się w pracę na rzecz ludzi niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo. Objął kierownictwo nad Międzyspółdzielnianą Przychodnią dla Inwalidów przy Spółdzielni „Pokój”, w której powiększył zespół fachowców, rozszerzył zakres działań rehabilitacyjnych oraz organizował turnusy rehabilitacyjne i festyny rekreacyjne. W Fundacji „Samaritanus”, którą kierował, pochylał się nad losem najuboższych rodzin oraz ludzi niepełnosprawnych, organizując dla nich np. zbiórki odzieży.
Od najmłodszych lat podejmował próby pisarskie. Rozpoczął wierszami patriotycznymi i lirycznymi, już podczas okupacji, a potem także w okresie Solidarności. Działał w redakcji Biuletynu Informacyjnego Kaliskiej Delegatury Wielkopolskiej Izby Lekarskiej „Aesculapius”, pisał do Zeszytów Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego. Wśród jego wydanych zbiorów literackich są „Fraszki współczesne”, „Poezja serca”,„Haiku I”, „Haiku II”, „Tren na śmierć Papieża Tysiąclecia Jana Pawła II”, „Rady na dobre i szczęśliwe życie”.
Stanisław Szponder
Stanisław Szponder - dr nauk medycznych, lekarz pediatra, społecznik, Sybirak, pisarz, uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Kalisza.
Doktor Szponder urodził się w 1927 roku w Baranowiczach na Ziemi Nowogrodzkiej. Studia medyczne ukończył na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie w 1952 r. W Kaliszu zamieszkał w 1970 r. Był długoletnim ordynatorem Oddziału Dziecięcego Wojewódzkiego Szpitala Matki i Dziecka w Kaliszu.
Poza pracą z pacjentami dr Stanisław Szponder był publicystą, autorem zbiorów opowiadań ”Zamieć”, ”Sarkoma”, ”Anhelli w Ruzajewce” i bajek dla dzieci. Zorganizował wiele imprez charytatywnych dla kaliskich dzieci jak również akcji pomocowych dla dzieci z Białorusi i Kazachstanu. Był członkiem Związku Literatów Polskich, aktywnym członkiem Unii Polskich Pisarzy Lekarzy i prezesem Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Kaliszu. Był postacią znaną i szanowaną, aktywnie uczestniczącą w życiu społeczno-kulturalnym miasta. Za swoje zaangażowanie w roku 2003 został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Miasta Kalisza.
Justyna Urbaniak
Justyna Urbaniak - burmistrz Miasta i Gminy Stawiszyn.
W listopadzie 2018 roku została wybrana na drugą kadencję z poparciem 62,11% wyborców. Justyna Urbaniak związana była z Polskim Stronnictwem Ludowym.
Była osobą bardzo zaangażowaną w życie lokalnej społeczności i wrażliwą na ludzkie problemy.
Piotr Kuźbik
Piotr Kuźbik - pełnił obowiązki prezesa zarządu Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-KALISZ” S.A.
W latach 2001-2012 był członkiem Rady Nadzorczej spółki, od 2014 roku zasiadał w jej zarządzie.
Od czerwca 2019 roku pełnił obowiązki prezesa zarządu Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-KALISZ” S.A.
Eugenia Pastuszek
Eugenia Pastuszek - wieloletnia prezes kaliskiego oddziału Związku Sybiraków, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Była wielokrotnie wyróżniana, w tym Odznaką Honorowego Przyjaciela Miasta Kalisza.
Eugenia Pastuszek urodziła się w miejscowości Żylicze koło Grodna. Była córką legionisty z armii Hallera. Jej matka wywodziła się z rodu Bohatyrowiczów, których literacki wizerunek odnajdujemy w powieści „Nad Niemnem”. Właśnie za wierność honorowi i ojczyźnie rodzina pani Eugenii Pastuszek została deportowana przez Sowietów w głąb Rosji. Pani Eugenia miała wówczas 11 lat. Wróciła, po wieloletniej tułaczce, wraz z rodzicami i ciężko rannym bratem, żołnierzem walczącym o wolną Polskę. Po wojnie ukończyła szkołę i studia i wraz z mężem oraz dwojgiem dzieci przyjechała do Kalisza. Podjęła tu pracę nauczyciela chemii w technikum samochodowym, a następnie, przez 14 lat, sprawowała funkcję dyrektora III LO w Kaliszu. To za czasów jej kierowania szkołą, placówka przyjęła imię Mikołaja Kopernika (1971 r.). W tamtych latach pani Eugenia Pastuszek zabiegała nie tylko o polepszenie warunków pracy i nauki, ale przede wszystkim o kadrę pedagogiczną i wypracowanie wysokiego poziomu szkoły z wiodącym profilem matematyczno-fizycznym, klasami z rozszerzonymi językami obcymi i klasami sportowymi. W okresie transformacji, po przejściu na emeryturę oddała się bez reszty reaktywowanemu Związkowi Sybiraków, koordynując i kontynuując funkcjonowanie związku, któremu do końca przewodniczyła. Pani Eugenia Pastuszek gromadziła materiały wspomnieniowe Sybiraków, organizowała zjazdy i spotkania, angażując młodzież i szkoły w kolejne obchody, publikowała i wydawała tomiki poezji i prozy, będąc autorką rozmaitych form wypowiedzi literackich. Aktywnie działała, docierając do szkół oraz urzędów, szukając wsparcia, a dzięki swoim wysiłkom – zdobywała je. Czyniła to wszystko, by ocalić od zapomnienia tych, którzy przeżyli Golgotę Wschodu i tych, którzy stamtąd nie wrócili. To dzięki staraniom pani Eugenii Pastuszek, Zespół Szkół przy ul. Wąskiej przyjął imię Zesłańców Sybiru, a Związek Sybiraków ufundował szkolny sztandar. Również jej usilne starania o upamiętnienie męczeństwa Sybiraków zaowocowały w Kaliszu nazwą skweru i umieszczonym tam obeliskiem. Wielokrotnie odznaczana i wyróżniana: w 1979 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1993 r. Złotą Odznaką za Zasługi dla Związku Sybiraków, Złotym Krzyżem za Pracę Pedagogiczną, w 2014 r. Odznaką Honorowego Przyjaciela Miasta Kalisza, w 2019 r. nominowana do nadania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznawanego przez Prezydenta RP. Była członkiem Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a od 2017 r. członkiem Kaliskiej Rady Pamięci Narodowej, działającej przy Prezydencie Miasta Kalisza.
Jacek Michalski
Jacek Michalski - prezes kaliskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Był absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Od początku kariery zawodowej związany z kaliską oświatą. Po ukończeniu studiów w 1980 r. był nauczycielem wychowania technicznego, a później informatyki w kaliskich szkołach podstawowych nr 1, 16, 17, a od 2004 roku także w Gimnazjum nr 9 w Kaliszu.
Był też urzędnikiem: w latach 1988-90 starszym wizytatorem w Wydziale Oświaty i Wychowania, w latach 1990-92 wizytatorem w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kaliszu, a od 1992 do 1993 roku zastępcą naczelnika Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Kaliszu, który także obejmował sprawy oświatowe.
W 2010 roku wybranym prezesem Oddziału ZNP w Kaliszu, pełnił tę funkcję przez 3 kadencje.
Teresa Bogaczyk
Teresa Bogaczyk pełniła obowiązki dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kaliszu.
Adela Przybył
Adela Przybył - przewodnicząca Rady Miejskiej Kalisza w latach 2006-2010, radna pięciu kadencji, nauczycielka, społeczniczka.
Adela Maria Przybył rozpoczęła pracę zawodową w latach 70. dwudziestego wieku.
Od 1971 do 2013 roku związana była z III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Do 2007 roku pracowała z młodzieżą jako nauczycielka języka polskiego. Po przejściu na emeryturę, do 2013 roku, uczyła w liceum dla dorosłych.
Z kaliskim samorządem związana była od 1994 roku. Wówczas wybrana została na radną i pracowała na rzecz Kalisza nieprzerwanie przez pięć kolejnych kadencji, do 2014 roku. W latach 2006-2010 pełniła funkcję przewodniczącej Rady Miejskiej Kalisza. Szczególnie bliskie były jej kultura, edukacja - kierowała pracami stosownych komisji – ale także problemy społeczne. Przez wiele lat angażowała się w pracę komisji mieszkaniowej.
Od 2016 roku pełniła funkcję wiceprezesa koła kaliskiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Działała aktywnie w Stowarzyszeniu Samorządny Kalisz.
Była współautorką publikacji "Służąc wspólnocie: 20 lat z historii Samorządu Kalisza [1990-2010]".
Opr. kalisz.pl
Napisz komentarz
Komentarze