W izolatoriach będą przebywali chorzy na COVID-19 z łagodnym przebiegiem choroby. Do dyspozycji pacjentów oddane zostały łącznie 284 pokoje. Powstanie izolatorium w Poznaniu służących zdrowiu jego mieszkańców możliwe było dzięki współpracy grupy PHH z wojewodą wielkopolskim Łukaszem Mikołajczykiem. Udostępnienie obiektu nastąpi na podstawie wytycznych, zawartych w Zarządzeniach Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu zarówno hotel Ikar w Poznaniu, jak i Moxy Poznań Airport zostaną przekształcone w izolatoria, które będą obsługiwane przez Wielospecjalistyczny Szpital Miejski mi. Józefa Strusia w Poznaniu. W hotelu Ikar przygotowano 164 pokoje oferujące 264 miejsca. W Moxy Poznań Airport do dyspozycji będzie natomiast 120 pokoi, każdy z osobnym węzłem sanitarnym.
- W budynku izolatorium zostały wyznaczone nieprzecinające się strefy poruszania i przebywania dla osób chorych i zdrowych. Szpital zapewnia opiekę medyczną, natomiast hotel przygotowuje posiłki – informuje Tomasz Stube z Gabinetu Wojewody. - Ponadto, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski mi. Józefa Strusia w Poznaniu zapewni obsłudze izolatorium środki ochrony osobistej. Koszty funkcjonowania obiektu pokrywa NFZ.
Podobne obiekty do tych w Poznaniu powstają w całej Wielkopolsce. Są one lokowane w dotychczasowych centrach rehabilitacyjnych. Izolatoria powstają m.in. w Osiecznej, Jedlcu (pow. pleszewski) oraz w szpitalach w Chodzieży i Kowanówku.
Izolatorium w Osiecznej decyzją wojewody rozpocznie swoją działalność 10 listopada. Będzie mogło przyjąć 50 osób z pozytywnym wynikiem testu. Wszystkie dostępne pokoje są wyposażone w węzeł sanitarny. Stan zdrowia pacjentów będzie nadzorował personel pielęgniarski.
MIK, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze