Reklama
poniedziałek, 6 stycznia 2025 00:19
Reklama
Reklama
Reklama

Ludowe tradycje Bizkupizny w Przygodzicach. Zespół poszerza repertuar

O komplety nowych kostiumów dla ośmiu par z Zespołu Pieśni i Tańca "Przygodzice" wzbogacił się Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach. Jednym z zadań placówki jest pielęgnowanie dawnych tradycji w tym tańców i pieśni – w tym przypadku biskupińskich. Zakup sfinansowano dzięki dotacji z projektu "EtnoPolska 2020", łączącego kulturę i społeczeństwo, oddolną działalność, oddolne inicjatywy. Program był dedykowany do samorządów i do instytucji kultury.

Dlaczego w zespole z Przygodzic stroje z regionu Biskupina? Dzięki temu będzie można poszerzyć repertuar grupy o tańce i przyśpiewki z tego regionu. – A to znacząco wpłynie na atrakcyjność formacji. Zespół to nie tylko nauka tańca czy śpiewu, ale również okazja do przymierzenia elementów strojów ludowych - mówi Agata Niedzielska. - Jak zakładamy normalne ubranie - spodnie, sukienkę itd. - trochę człowiek zasmucony, przygarbiony, ale jak taki strój zakładamy, każdy od razu wyprostowany i uśmiechnięty. Ta energia, kolory, to jest to - dodaje.

Stroje z regionu Biskupizny już wiszą w szafach artystów, którzy przy już poznali historię biskupiańskiej kultury ludowej, oraz nazewnictwo poszczególnych elementów stroju, a także sposób ich ubierania.

Wielkopolska Biskupizna to jeden z najbogatszych mikroregionów folklorystycznych w Polsce. Obejmuje dwanaście wsi wokół Krobi (wioski te to: Bukownica, Chumiętki, Domachowo, Grabianowo, Posadowo, Potarzyca, Stara Krobia, Sułkowice, Wymysłowo, Żychlewo oraz Rębowo w gminie Piaski i Sikorzyn w gminie Gostyń). Obszar ten od XIII do XVIII wieku stanowił własność biskupów poznańskich, co dało początek nazwie mikroregionu oraz nazwy - biskupianin i biskupianka w odniesieniu do mieszkańców Biskupizny. Wyróżnia go oryginalna muzyka, charakterystyczny taniec i przyśpiewki, instrumenty, gwara, oraz wyjątkowe stroje z charakterystycznymi panieńskimi czepcami – kopkami. Region wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Zakup strojów  został dofinansowany w ramach programu EtnoPolska 2020, ze środków Narodowego Centrum Kultury.  GOK otrzymał 20 tysięcy złotych.

AW, Tomasz Wojtasik, UG w Przygodzicach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama