Inwestycja obejmuje zmianę sposobu użytkowania zabytkowego skrzydła zachodniego dawnej Fabryki Fiedlerów w Opatówku z przeznaczeniem na cele muzealne wraz z jego rozbudową o klatkę schodową oraz zewnętrzną windę towarowo-osobową. Przewiduje się również wykonanie nowoczesnych instalacji sanitarnych i elektroenergetycznych w zakresie wynikającym z projektowanej funkcji obiektu. Przedsięwzięcie zakłada ponadto zabezpieczenie budynku głównego Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku poprzez montaż instalacji monitoringowych. Etapem końcowym będzie zakup niezbędnego wyposażenia technicznego, sprzętu oraz mebli.
Umowę na przeprowadzenie robót podpisali w ubiegłym tygodniu dyrektor Muzeum Jerzy Marciniak oraz wykonawca - właściciel firmy MALBUD Zdzisław Detka, a towarzyszyli im Mieczysław Łuczak, członek Zarządu Powiatu Kaliskiego oraz Artur Szymczak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.
- Bardzo cieszy nas fakt, że po kilku latach starań i rozmów jesteśmy w momencie, kiedy finalnie podpisujemy umowę z wykonawcą. Jest to trudny czas pandemii, szczególnie dla instytucji kultury, które musiały zamknąć drzwi dla publiczności, a niejednokrotnie także będą musiały zmienić formę funkcjonowania - mówi Mieczysław Łuczak, członek Zarządu Powiatu Kaliskiego. - Jesteśmy przekonani, że ta długo wyczekiwana inwestycja będzie szansą na przyszłość, budujemy dla przyszłych pokoleń, które mamy nadzieję, będą mogły w pełni korzystać z tych dóbr. Realizacja zadania przyczyni się do ratowania zabytkowej substancji budynków oraz poprawy warunków funkcjonowania Muzeum. Dzięki adaptacji dotychczas nieużytkowanych pomieszczeń dla funkcji ekspozycyjnych zwiększy się możliwość rozwoju i wykorzystania potencjału tej placówki.
Roboty zostaną wykonane w ramach projektu pn. „Zabezpieczenie budynku Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz rewitalizacja i adaptacja jego zachodniego skrzydła na cele kulturalne”, na który Powiat Kaliski pozyskał dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2021 roku, a jego łączna wartość to 5 mln zł, z czego ponad 2,4 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
MIK, fot. Marta Wolarz
Napisz komentarz
Komentarze