Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalisz tańcem malowany. Zapraszamy na koncert Zespołu Calisia

11 listopada – jedna z najważniejszych dat w historii Polski. To już 102 lata od odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W tym roku ze względu na epidemię obchody będą skromniejsze niż zwykle. A my razem z reaktywowanym Zespołem Folklorystycznym „Calisia” mamy dla Państwa pewną niespodziankę….
Kalisz tańcem malowany. Zapraszamy na koncert Zespołu Calisia

11 listopada zapraszamy na świętowanie przed telewizory i ekrany komputerów. Dziś na antenie Telewizji Kalisz wyemitujemy taneczno-muzyczne widowisko przygotowane przez Stowarzyszenie Zespół Folklorystyczny „Calisia”. Marzeniem grupy było wystąpienie przed zgromadzoną publicznością "na żywo", jednak ograniczenia związane z epidemią uniemożliwiły ten plan. Wówczas prezes Stowarzyszenia "Calisia" zwróciła się do nas, byśmy uwiecznili i pokazali w Narodowe Święto Niepodległości efekt ich tanecznej pracy.

- Jest to program poświęcony historii Kalisza. Nazwaliśmy go „Kalisz tańcem malowany”. Pokażemy poprzez taniec czasy przedchrześcijańskie, wczesnochrześcijańskie, średniowieczne, doszliśmy na razie do baroku. Mamy nadzieję, że kaliszanom spodoba się nasz program – mówi Barbara Marcinkowska, prezes Stowarzyszenia Zespół Folklorystyczny „Calisia”.

- Taniec tańcem, ale jest to nauka historii. Dzięki naszej choreograf, która przedstawia nam historię tańca, ocalamy od zapomnienia część naszej tradycji – mówi nam Antoni Ziętek, jeden z tancerzy.

- Dzięki zaangażowaniu Telewizji Kalisz może do nas dołączą nowe panie, nowi panowie. Bardzo serdecznie zapraszamy! – zachęca Barbara Marcinkowska.

Premiera koncertu 11 listopada na naszej antenie o 17:50 – po Magazynie Miejskim i programie Senior na Medal. W sieci Multimedia Polska kanał 232 w dekoderach ADB, a w modułach CAM i pozostałych - kanał 140. ​

***

Przenieśmy się do Kalisza 1957 roku. To wtedy powstaje Zespół Pieśni i Tańca Calisia. Zawiązał się przy Kaliskich Zakładach Dziewiarskich "Calisia (późniejsze "PoIo”) i liczył 120 osób.

Choć narodził się w środowisku włókniarskim, to szybko dołączała do niego młodzież z wielu innych zakładów. Repertuar był różnorodny - od tańców narodowych, ludowych po tańce ziemi kaliskiej. Grupa występowała na wielu wydarzeniach i festiwalach w kraju i za granicą.

W najlepszych latach swej działalności "Calisia" nieraz była porównywana ze słynnym zespołem im. Harmana z Łodzi oraz renomowaną "Wielkopolską" z Poznania.

W 1980 roku wieloletniego choreografa, Janinę Kędzię, która odeszła na zasłużoną emeryturę, zastąpiła tancerka z Zespołu Pieśni i Tańca "Wielkopolska" -  Barbara Marcinkowska. W latach 90-tych z różnych przyczyn Zespół zawiesił działalność. Ale narodził się na nowo dwa lata temu.

Grupa szuka nowych członków. Jeśli lubisz taniec, muzykę i chcesz wartościowo spędzić czas w świetnym towarzystwie – dołącz do Zespołu „Calisia”. Skontaktujesz się z nim TUTAJ

AG, fot. MS, Zespół Folklorystyczny "Calisia"

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A co wyrabiają takie chłystki z rejestracjami PKA, POS, ESI w starych wyjących taradajach? Nie raz jadę ulicą Asnyka, albo Ostrowską 40 km/h bo samochody tyłem wyjeżdżają tamtędy z parkingu, a i ludzie lubią tam przechodzić niekoniecznie na pasach, a tu w lusterku siedzi mi na zderzaku chłystek z fryzurą na wyspę, wciskając się do wyprzedzania i jeszcze coś mamrocząc - bo widać jak jadaczka chodzi, a przecież u nich przez wieś tak się jeździ...Data dodania komentarza: 29.04.2025, 00:37Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: EkonomTreść komentarza: Praw ekonomii nie da się oszukać podobnie jak praw grawitacji. Więcej wolnego musi w perspektywie oznaczać stosowną redukcje zatrudnienia oraz dodatkową intensyfikację akordu, Czy to jest w interesie zatrudnionych? Lepszym i uczciwszym rozwiązaniem są dodatkowe cykliczne wolne godziny pracy czy dni pracy. Socjalizm na siłę raczej to nic dobrego. Hm...Data dodania komentarza: 28.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: Szary PracownikTreść komentarza: 🤔 .....może by tak lewaki ( i reszta miłośników koryta z wiejskiej)jednak pomyśleli o zmniejszeniu wszystkich złodziejskich podatków,składek itp. które są nam wszystkim zabierane z naszych wypłaty??????? Pracownik by się cieszył bo więcej by otrzymywał na rękę , pracodawca by się cieszył bo mniej by go kosztował pracownik, więcej by było konsumpcji, gospodarka by się napędzała...... 🤔🤔🤔 przepraszam mój błąd to jednak nie jest dobry pomysł bo biedni politycy by musieli więcej pracować jak tu nas okraść z naszych pieniędzy.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 22:37Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: HermenegildaTreść komentarza: Trzeba mieć dużego pecha żeby zrobić sobie krzywdę jadąc z dopuszczalną prędkością i walnąć w drzewo. No ale trudno. JUTRO PISZĘ PETYCJĘ o zmniejszenie dopuszczalnej prędkości w miejscu gdzie rosną drzewa przy drodze. Mam nadzieję że znowu przychylą się do mojejgo wniosku pozytywnie tak jak do wniosku o zmianę pierwszeństwa na sukienniczej i Kazimierzowskiej. :)Data dodania komentarza: 28.04.2025, 21:16Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama