11 listopada zapraszamy na świętowanie przed telewizory i ekrany komputerów. Dziś na antenie Telewizji Kalisz wyemitujemy taneczno-muzyczne widowisko przygotowane przez Stowarzyszenie Zespół Folklorystyczny „Calisia”. Marzeniem grupy było wystąpienie przed zgromadzoną publicznością "na żywo", jednak ograniczenia związane z epidemią uniemożliwiły ten plan. Wówczas prezes Stowarzyszenia "Calisia" zwróciła się do nas, byśmy uwiecznili i pokazali w Narodowe Święto Niepodległości efekt ich tanecznej pracy.
- Jest to program poświęcony historii Kalisza. Nazwaliśmy go „Kalisz tańcem malowany”. Pokażemy poprzez taniec czasy przedchrześcijańskie, wczesnochrześcijańskie, średniowieczne, doszliśmy na razie do baroku. Mamy nadzieję, że kaliszanom spodoba się nasz program – mówi Barbara Marcinkowska, prezes Stowarzyszenia Zespół Folklorystyczny „Calisia”.
- Taniec tańcem, ale jest to nauka historii. Dzięki naszej choreograf, która przedstawia nam historię tańca, ocalamy od zapomnienia część naszej tradycji – mówi nam Antoni Ziętek, jeden z tancerzy.
- Dzięki zaangażowaniu Telewizji Kalisz może do nas dołączą nowe panie, nowi panowie. Bardzo serdecznie zapraszamy! – zachęca Barbara Marcinkowska.
Premiera koncertu 11 listopada na naszej antenie o 17:50 – po Magazynie Miejskim i programie Senior na Medal. W sieci Multimedia Polska kanał 232 w dekoderach ADB, a w modułach CAM i pozostałych - kanał 140.
***
Przenieśmy się do Kalisza 1957 roku. To wtedy powstaje Zespół Pieśni i Tańca Calisia. Zawiązał się przy Kaliskich Zakładach Dziewiarskich "Calisia (późniejsze "PoIo”) i liczył 120 osób.
Choć narodził się w środowisku włókniarskim, to szybko dołączała do niego młodzież z wielu innych zakładów. Repertuar był różnorodny - od tańców narodowych, ludowych po tańce ziemi kaliskiej. Grupa występowała na wielu wydarzeniach i festiwalach w kraju i za granicą.
W najlepszych latach swej działalności "Calisia" nieraz była porównywana ze słynnym zespołem im. Harmana z Łodzi oraz renomowaną "Wielkopolską" z Poznania.
W 1980 roku wieloletniego choreografa, Janinę Kędzię, która odeszła na zasłużoną emeryturę, zastąpiła tancerka z Zespołu Pieśni i Tańca "Wielkopolska" - Barbara Marcinkowska. W latach 90-tych z różnych przyczyn Zespół zawiesił działalność. Ale narodził się na nowo dwa lata temu.
Grupa szuka nowych członków. Jeśli lubisz taniec, muzykę i chcesz wartościowo spędzić czas w świetnym towarzystwie – dołącz do Zespołu „Calisia”. Skontaktujesz się z nim TUTAJ
AG, fot. MS, Zespół Folklorystyczny "Calisia"
Napisz komentarz
Komentarze