Materiał do badań antygenowych pobiera się tak samo, jak do testów genetycznych. Potrzebny jest wymaz z nosa i gardła, który trafia do laboratorium. W przypadku wprowadzonych w Wolicy właśnie testów antygenowych, wynik znany jest już po 15 minutach. - W rezultacie może być używany do badań przesiewowych np. w niektórych miejscach pracy lub w innych przypadkach, w których ważne jest, aby szybko dowiedzieć się, czy ktoś jest obecnie zarażony koronawirusem – wyjaśnia Wioletta Przybylska, rzecznik prasowy szpitala w Wolicy. - Może być używany jako alternatywa dla testów genetycznych PCR. Testy antygenowe przyspieszają diagnostykę i obniżają ogromne koszty pracy generowane przez używanie testów RT-PCR na masową skalę.
Test antygenowy daje wynik w ciągu kilkunastu minut.
Co trzeba zrobić, aby skorzystać z testu?
Wymazy pobierane są codziennie w Wolicy w godzinach 10.00-11.00, w uruchomionym w ubiegłym tygodniu punkcie pobrań do badań tradycyjnych, genetycznych. Test można wykonać na NFZ, biorąc skierowanie od lekarza rodzinnego. Można też zbadać się komercyjnie. Wtedy test kosztuje 130 złotych. Wykonanie badań mogą zlecić też firmy czy instytucje, które chcą sprawdzić stan zdrowia swoich pracowników.
Żeby wykonać test należy się wcześniej zarejestrować pod nr. tel.: komercyjne (62) 761 2505 lub badania na NFZ (62) 761 25 09.
Dwa dni przed pobraniem testu należy wpłacić 130 zł na konto Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy: 80 1560 0013 2014 7512 5556 0001, wpisując w tytule "wykonanie testu" oraz imię i nazwisko testowanego pacjenta.
Test o nazwie Panbio™ COVID-19 Ag Rapid Test Device jest szybki, a w diagnozie zakażenia SARS-CoV-2 spełnia wytyczne WHO z 11 września 2020r. Jest rekomendowany dla agend Narodów Zjednoczonych i krajów będących członkiem WHO. Pozytywny wynik jest akceptowany również przez Sanepid.
Producentem jest amerykańskia firma Abbott - jedna z największych firm na światowym rynku diagnostycznym. Istnieje od 130 lat, zatrudnia ponad 100 tys. pracowników, działa w 160 krajach – w tym w Polsce, gdzie ma własną spółkę.
AW, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze