Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 17:34
Reklama
Reklama
Reklama

Ma prawie sto lat i sto tysięcy długu. Jednak są w Kaliszu emeryci, którzy do spłaty mają więcej

Musi oddać prawie tyle, ile wiosen przeżył. Najstarszy dłużnik w Kaliszu ma niespełna sto lat. Chociaż rekordzista w tej grupie ma do oddania prawie milion złotych. Jednak wśród seniorów, którzy zalegają z płatnościami, zdecydowanie więcej jest pań, a średnia kwota, jaką muszą spłacić wierzycielom mieszkańcy najstarszego miasta w Polsce to ponad 20 tysięcy złotych. I jest to zdecydowanie więcej niż średnia w Wielkopolsce, która wynosi niespełna 18 tysięcy złotych. Brak płynności finansowej seniorów to coraz poważniejszy problem, a według danych Krajowego Rejestru Długów w ciągu 5 lat ich zaległości wzrosły niemal dwukrotnie i obecnie w skali kraju wynoszą prawie 6 miliardów złotych. I jak prorokują specjaliści pandemia może jeszcze bardziej skomplikować i tak już trudną sytuację osób na emeryturze.
Ma prawie sto lat i sto tysięcy długu. Jednak są w Kaliszu emeryci, którzy do spłaty mają więcej

Przyjrzyjmy się zadłużeniu kaliskich seniorów. Z zestawienia przygotowanego na koniec października przez KRD wynika, że w naszym mieście jest 1403 dłużników-emerytów. - Ich łączny dług wynosi 28,7 miliona złotych. Średnie zadłużenie przypadające na jednego seniora w Kaliszu to 20,5 tysięcy złotych. Dłużnik-rekordzista ma do zapłaty 822 tysięcy złotych – informuje Katarzyna Maciaszek-Sobolewska, menadżer do spraw Analiz Rynkowych i Komunikacji.

Zadłużenie

Liczba dłużników

Średnie zadłużenie dłużnika

Liczba zobowiązań

Maksymalne zadłużenie dłużnika

28 790 751,59 zł

1403

20 520,85 zł

3226

822 834,10 zł

Prym wiodą kobiety. Wśród wszystkich dłużników-emerytów panie stanowią 66% wszystkich zalegających z płatnościami. Pod względem wieku najstarszy dłużnik w Kaliszu to 94-letni mężczyzna i ma do zapłaty 89,5 tysiąca złotych. Jego rówieśniczka, 94-letnia kobieta zalega na kwotę blisko 4 tysięcy złotych.

Podobnie jest w całym województwie. Wśród dłużników seniorów jest zdecydowanie więcej pań. W tej grupie zalegających z płatnościami stanowią 61%, a 39% to panowie emeryci. Najstarszy zadłużony mężczyzna ma 96 lat i dług na kwotę 4,6 tysięcy złotych – wynika z KRD. Natomiast najstarsza dłużniczka to 98-letnia kobieta z długiem przekraczającym 27 tysięcy złotych. Jest to tendencja krajowa. Wynika między innymi z różnic w długości życia. Mężczyźni umierają szybciej.  

„Dlatego wśród zadłużonych emerytów mężczyzn jest ponad 131 tysięcy i mają do spłacenia niemal 2,5 miliarda złotych, a kobiet ponad 191 tysięcy z łączną kwotą do spłaty wynoszącą nieco więcej niż 3,3 miliarda złotych” – podkreślają analitycy.   

W całym województwie wielkopolskim jest 26 901 emerytów zadłużonych łącznie na ponad 475 milionów złotych. I jest to czwarty wynik w kraju. - Średnie zadłużenie jednego seniora to 17,6 tysiąca złotych – podsumowuje Katarzyna Maciaszek – Sobolewska . Rekordzista – emerytowany dłużnik – ma do zapłaty 1,7 miliona złotych.

Zadłużenie

Liczba dłużników

Średnie zadłużenie dłużnika

Liczba zobowiązań

Maksymalne zadłużenie dłużnika

475 813 343,16 zł

26901

17 687,57 zł

74272

1 732 126,04 zł

Ostatnie 5 lat to niemal dwukrotny wzrost zadłużenia wśród emerytów. Seniorzy zalegają obecnie na kwotę ponad 5,8 miliarda złotych a w 2015 roku była to mniej o niemal 3 miliardy złotych w skali kraju. W większości to mieszkańcy miast, których dług wynosi łącznie 4,8 miliarda złotych.

„Największy wzrost nastąpił w 2016 roku, gdy dług urósł do ponad 4,2 miliarda złotych. Jednak łączne zadłużenie emerytów swój rekord osiągnęło w 2018 roku. Wynosiło wtedy aż 6,3 miliarda. Następnie w 2019 roku suma długów spadła poniżej 6 miliarda złotych, by na koniec minionego roku osiągnąć poziom 5,9 miliarda złotych” – czytamy w analizie KRD.

Samych dłużników nie przybywa w tak szybkim tempie, jak rosną ich zobowiązania. Obecnie jest to 322 tysiące osób, a było 317 tysięcy, a ich średnie zadłużenie w tym okresie wzrosło do ponad 18 tysięcy złotych i jest o połowę wyższe niż 5 lat temu. I chociaż emeryci, w przeciwieństwie do osób w wieku produkcyjnym, które narażone są na bezrobocie, mają stały dopływ gotówki to często suma wydatków przekracza dochody. Szczególnie w obliczu chorób, ale też chęci pomocy dzieciom, czy wnukom, które tracą płynność finansową i ratunku szukają u najstarszych członków rodziny. Emeryci zadłużają się przede wszystkich w bankach, spora część ich wierzytelności to także konieczność spłaty funduszy sekurytyzacyjnych.

AW, KRD, fot. pixabay


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 3 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: M2MTreść komentarza: Ciekaw jestem kiedy Sulisławice doczekają się remontu ulicy Romańskiej? Od 20 lat jest w opłakanym stanie. Jazdą tą ulicą to istne katusze. Dziwię się że jeszcze autobusy tam jeżdżą. Ul. Zachodnia od sklepu Lewiatan do mostu też prosi się o remont i wybudowanie chodnika.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:56Źródło komentarza: To budują w Kaliszu. Co, gdzie i za ile?Autor komentarza: LelekTreść komentarza: MOJSIUK jakby takie jak ty zabrały siłę do prawdziwej roboty a nie tylko stukały tipsem w biurko to już dawno temu tydzień pracy byłby czterodniowy.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:39Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: ...Treść komentarza: Teraz oby zawału dodatkowego nie dostał jak policja wyjasni sytuacje i zrobią jako kolizja i 1020 zł i 10 pkt wpłynie na konto teraz to strach się bać karaja wszystkoData dodania komentarza: 28.04.2025, 15:30Źródło komentarza: Akcja służb na Dobrzecu. Mężczyzna zasłabł za kierownicąAutor komentarza: National222Treść komentarza: Niech ch..... szczeli kw, non stop spóźnienia nawet godzinne, chodzi o trasę Poznań -Wągrowiec. Jak jedzie kilka osób puszczają podwójny, a jak w godzinach powrotu z roboty to jeden skład i ludzie jeden na drugim, wy coś macie chyba z głowami, powinni was na zbite pyski powywalacData dodania komentarza: 28.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Na torach padł rekord. „Efekt konsekwentnego rozwoju”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama