Odkrycia dokonano w czasie prac remontowych ulicy Sienkiewicza, jednej z kilku prowadzących do pleszewskiego Rynku. Jednym z elementów jest modernizacja sieci kanalizacyjnej i właśnie w trakcie dokopywania się do rur biegnących w tej arterii, odkryto fragmenty dawnych zabudowań, co potwierdza sprawujący nadzór archeologiczny nad pracami Grzegorz Gmyrek.
Najprawdopodobniej są to kamienne fundamenty, drewniane pozostałości opłotowań lub dawnych budynków oraz studni. – Taki układ Rynku jaki mamy teraz istniał już w średniowieczu, ale nikt nie powiedział, że przebieg ulic obecnie jest identyczny z tamtym – mówi Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie. – Wszystko zmieniło się wraz z wielkim pożarem, który w 1806 roku prawie doszczętnie strawił miasto. W czasie odbudowy ówczesne władze pruskie rozszerzyły Rynek, a tym samym układ ulic.
Więcej na ten temat można dowiedzieć się w najnowszym odcinku „Pleszewskich historii” – tutaj.
To, z jakiego okresu pochodzi znalezisko potwierdzą badania dendrologiczne. Próbki z odkrytych fragmentów dawnych zabudowań już pobrano i wysłano do laboratorium. A prace modernizacyjne ulicy, po krótkiej przerwie spowodowanej koniecznością dokładnego udokumentowania wykopaliska, niebawem ruszą dalej.
AW, zdjęcia UMiG w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze