Sieć wybudowano już w ubiegłym roku. Pierwszy odcinek liczy ponad 3 kilometry i przebiega od Centrum Przesiadkowego do Parku Przemysłowego, zahaczając o 26 bloków. I to ich mieszkańcy mogą już korzystać z zielonej energii, której produkcja jest elementem ostrowskiej transformacji klimatyczno – energetycznej. - Rozwój miejskiej energetyki to jedna z tych inwestycji komunalnych, która z jednej strony jest niezwykle innowacyjna, wręcz pionierska, a z drugiej niesie konkretne i wymierne korzyści społeczne, ekologiczne i finansowe dla ostrowian – wyjaśnia Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego, które odpowiedzialne jest za rozwój Ostrowskiego Rynku Energetycznego. - Ostrowska zielona energia dla mieszkańców jest tańsza dla mieszkańców na samej dystrybucji o około 15-20%.
Pierwsze podłączenia do sieci zaczęły się w styczniu. Wtedy skorzystały z tego przedsiębiorstwa. Obecnie do ekosieci dołączają pierwsi mieszkańcy. Obecnie to 34 mieszkania. Jednak już pod koniec roku będzie ich ponad 100, a w całym 2021 kilkaset ostrowskich rodzin będzie mogło korzystać z czystej i taniej miejskiej energii.
Zielona energia wytwarzana jest przez ostrowską ciepłownię z biomasy drzewnej. W innowacyjnym projekcie zapoczątkowanym w 2018 roku bierze udział 50 partnerów naukowych i gospodarczych. Obecna inwestycja kosztowała 1,5 miliona złotych, ale do na tym nie koniec. Koncepcja zakłada, że do 2040 roku Ostrów Wielkopolski będzie samowystarczalny energetycznie. I będzie to energia ekologiczna i ekonomiczna.
AW, UM w Ostrowie Wielkopolskim
Napisz komentarz
Komentarze