Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Emilia Sitarz i Kwadrofonik z "Paszportem Polityki"

„Za wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru” - to fragment uzasadnienia nagrody "Paszport Polityki", który trafił do zespołu Kwadrofonik. Grupa została nagrodzona w kategorii „Muzyka poważna”. W zespole gra pochodząca z Kalisza pianistka Emilia Sitarz. Nagrody wręczono 13 stycznia w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Emilia Sitarz i Kwadrofonik z "Paszportem Polityki"

Grupa Kwadrofonik to połączenie talentu i pomysłów dwóch duetów: Lutosławski Piano Duo, który tworzą Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik oraz Hob-Beats Duo, w którym grają perkusiści Magdalena Korylasińska i Miłosz Pękala. Grupa koncertuje na całym świecie. Ich repertuar to własne aranżacje i utwory kompozytorów współczesnych.

Wspólnie tworzą i nagrywają od 2006 roku, kiedy zdobyli nagrodę na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja. Dwa lata później nagrali płytę „Folklove”, na którą składają się ich aranżacje melodii ludowych. W 2013 wspólnie z wokalistką jazzową Dorotą Miśkiewicz nagrali płytę „Piosenki nie tylko dla dzieci”, na którą złożyły się opracowania piosenek Witolda Lutosławskiego do słów Juliana Tuwima. Płyta była do Fryderyków 2014.

Ich najnowszy projekt to „Requiem ludowe”, w którym muzycy wzięli na warsztat polską ludową muzykę żałobną. Tym razem grupie towarzyszy śpiewak Adam Strug.  Obecnie grupa pracuje nad opracowaniem miniatur inspirowanych mazurkami Karola Szymanowskiego.

Dla Emilii Sitarz to już kolejne ważne wyróżnienie. Solo i w duecie z Bartłomiejem Wąsikiem wygrywa polskie i zagraniczne konkursy pianistyczne. W 2009 roku została wyróżniona nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury, a rok wcześniej – Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza i Fryderyka za płytę nagraną w duecie Lutosławski Piano Duo. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i podyplomowych studiów mistrzowskich, w Hochschule fur Musik und Theater w Rostoku w klasie duetu braci Stenz.

Obok zespołu Kwadrofonik, nagrodzono jeszcze pięcioro innych twórców. W kategorii „film” nagrodzono Jana Komasę, reżysera (m.in. filmu „Miasto 44”); w kategorii „literatura” – pisarza Zygmunta Miłoszewskiego; w kategorii „muzyka popularna” – wokalistę reggae Pablopavo; w kategorii sztuk wizualnych nagrodzono Jakuba Woynarowkiego, a w kategorii teatru Paszport Polityki otrzymał reżyser Radosław Rychcik. W tej ostatniej kategorii nominowana była także m.in. Weronika Szczawińska, kierowniczka artystyczna Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego.

Przyznano także dwie osobne nagrody: tytuł Kuratora Kultury otrzymała reżyserka Agnieszka Holland. Nagrodę specjalną tygodnika „Polityka” otrzymało z kolei Muzeum Żydów Polskich Polin.

Paszporty „Polityki” to nagroda ustanowiona przez tygodnik „Polityka” w 1993 roku. Twórcy nagradzani są w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, muzyka popularna i sztuki wizualne. Od 2002 roku przyznawana jest także nagroda specjalna Kuratora Kultury. Laureaci otrzymują nagrodę w postaci symbolicznego paszportu i 10 tysięcy złotych.

Mirosława Zybura, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama