Panie profesor: Augusta Mata i Adilia Fernandes pracują na wyjątkowym w skali Europy kierunku gerontologii w Instytucie Politechnicznym w Bragance. Gerontologia to stosunkowo nowa dyscyplina naukowa, zajmująca się procesami starzenia się. Łączy w sobie wiedzę z biologii, medycyny, ale także kulturoznawstwa i psychologii. W Kaliszu przedstawicielki uczelni gościły na zaproszenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Poprowadziły wykłady dla studentów PWSZ i przy okazji odwiedziły kaliski szpital i Dom Pomocy Społecznej, zapoznając się z pracą obu jednostek. - Nasi studenci uczą się, jak opiekować się osobami w podeszłym wieku, zarówno w domach opieki, jak i w środowisku rodzinnym. Społeczeństwo Portugalii starzeje się. Nasze miasto jest jednym z tych, gdzie jest najwyższa średnia wieku – mówi Augusta Mata, Instytut Politechniczny w Braganca.
Wizyta gości z Portugalii ma ścisły związek z programem wymiany studenckiej Socrates Erasmus. - Mamy dużo obszarów do omówienia. Może się to zakończyć całkiem owocną współpracą, dlatego że przedstawicielki Portugalii opierają swoje badania na teorii. My z kolei jako praktycy staramy się połączyć tę teorię z praktyką - Renata Kobierska, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu.
Studenci gerontologii portugalskiego instytutu mogliby więc w przyszłości w ramach tego programu zapoznać się także z pracą instytucji sprawujących opiekę nad osobami starszymi w Polsce i swoje doświadczenia oraz obserwacje przełożyć zawrzeć w swoich badaniach. Gerontologia może być także kierunkiem przyszłości, bo przyszłość to także coraz starsze społeczeństwo, które będzie potrzebować profesjonalnego wsparcia. Już teraz co piąty Europejczyk ma skończone 60 lat.
Renata Kobierska, dyrektor DPS w Kaliszu w towarzystwie gości z Portugalii
Mirosława Zybura, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze